Bollinger

1. Bollinger (marka)

Definicja

Bollinger to francuski dom winny i marka szampana, jedna z najbardziej ekskluzywnych i rozpoznawalnych marek szampana na świecie (kojarzona z filmami o Jamesie Bondzie); Bollinger to także produkt tej marki

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Wymowa w odmianie

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3796 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Największa oaza polskiego luksusu mieści się w stolicy. W ekskluzywnych butikach przy ulicy Chmielnej, placu Trzech Krzyży, w hotelach Bristol i Marriott, biurowcu Reform Plaza, centrach handlowych Mokotów, Promenada i Panorama na posiadaczy rodowych fortun, polskich i zagranicznych biznesmenów, gwiazdy mediów i polityków czekają złote bransoletki z brylantami firmy Paget za 10,5 tys. zł sztuka, (...) kaszmirowy płaszcz z norkami firmy Fendi za 70 tys. zł, szampan Bollinger za 3,7 tys. zł czy zegarek Ellipse d’Or marki Patek Philippe za jedyne 118 tys. Ale Kraków też nie chce pozostawać w tyle.

NKJP: Dziennik Polski, 2004

James Bond, ten symbol wszystkiego, co najbardziej brytyjskie, zamienił — bo tak sprawił wyrok marketingu — Aston Martina, niepowtarzalne cudo samochodowego geniuszu brytyjskiego, na ordynarne niemieckie BMW 750, smoking krojony przez największych mistrzów krawieckich z Savile Road na włoski model z konfekcji, Bollingera, ulubiony szampan Bonda i monarchii brytyjskiej, na zwykłego Dom Perignon (też nie byle sikacz, ale zawsze)... Każda prawie scena w najnowszym — właśnie na ekranach — Bondzie, chyba najbardziej bezsensownym (jeżeli to możliwe), „Jutro nigdy nie umiera”, to reklamowy numer Omegi, Ericssona, Avisu, Armaniego, Gucciego itd. Kiedy w końcu ktoś uznał, że cynizm reklamiarski pozbawia Bonda zbyt wielu tradycyjnych akcentów, producent przywrócił Bollingera, ale tylko na sekundę: Bond wkłada butelkę w naczynie z lodem u stóp łóżka, na którym właśnie toczy się główny, że tak powiem, nurt akcji...

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

2. Bollinger (nazwisko ang.)

Definicja

Bollinger to nazwisko angielskie

2.1. wstęga Bollingera

Definicja

wstęga Bollingera to narzędzie pomocne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, prognozowaniu przyszłych cen (kursów) na podstawie analizy zmienności rynku na wykresie między tzw. wstęgą górną (tam przypadają szczyty cenowe) a wstęgą dolną (tam przypadają dołki cenowe)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pozycje otwarte w trendach wzrostowych lub spadkowych mogą zostać zamknięte w oparciu o wskazania średniej kroczącej (przecięcie wykresu cenowego i średniej), sygnały wskazywane przez wstęgi Bollingera (przy trendzie wzrostowym przecięcie wykresu z dolną wstęgą, przy trendzie spadkowym z wstęgą górną) czy wskaźnik Parabolic SAR.

NKJP: Krzysztof Kochan, Forex w praktyce. Vademecum inwestora walutowego, 2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • dosięgnąćDosięgła czy dosięgnęła, czyli o odmianie między innymi w czasie przeszłym
  • Baku — Jaki jest przymiotnik od Baku?
  • natomiast — O szyku wyrazu natomiast

Ciekawostki

  • pokłuć — O dawnej odmianie
  • kura — Jak się nazywa państwo znane z hodowli kur?
  • OMG — Pochodzenie wyrażenia OMG

Mogą Cię zainteresować również hasła