Đoković

Đoković (nazwisko)

Definicja

Đoković to nazwisko serbskie; np. Novak Đoković (ur. 1987) — tenisista

Wariant
  • (częściej, ale wg niektórych niepoprawnie) Djoković
  • Dzioković
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Nie mam takiej czcionki! Tak można było mówić w pierwszej połowie lat 90., teraz literkę Đ łatwo wywołać z klawiatury dowolnego urządzenia, więc można pisać (1) Đoković (w serbskiej cyrylicy jest to Ђоковић). No dobrze, może niekoniecznie łatwo z dowolnego, na pewno ze smartfona, natomiast np. na komputerze z Windowsem poradzić można sobie w taki sposób, że przytrzymuje się lewy Alt i wpisuje z klawiatury numerycznej 209.

Wiadomo skądinąd, że w

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4624 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) Już dawno stał się też uczestnikiem, który podczas ATP Finals pokonał największą liczbę rywali. W latach 2012, 2014 i 2015 znów dochodzi do finału, traci jednak szansę na swój siódmy tytuł, za każdym razem po meczu z Novakiem Đokoviciem, przy czym w 2014 roku musi poddać się bez walki z powodu problemów z plecami.

René Stauffer, Roger Federer. Biografia, tłumaczenie Barbara Toczek, 2021

Podstawa zdrowotna do cofnięcia Djokoviciowi wizy była praktycznie żadna, co zresztą przyznawali przedstawiciele australijskiego rządu, mówiąc, iż tenisista nie ma szans kogokolwiek zarazić. Tu, nawiasem mówiąc, warto przypomnieć, że Australia, rządzona we wręcz paranoicznym reżimie covidowym notuje obecnie — przy 81-procentowym zaszczepieniu — rekordowe liczby zakażeń (prawie 4 tys. przypadków na milion mieszkańców), aczkolwiek przy niskim wskaźniku zgonów (1,57 na milion, gdy w Polsce jest to ponad 9). Ostatecznie rząd federalny przed sądem postawił na szczerość. Jego przedstawiciele stwierdzili, że jeśli niezaszczepiony Djoković pozostanie w kraju, stanie się totemem dla „antyszczepionkowców”.

Łukasz Warzecha, wei.org.pl, 17.01.2022

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy alfabetycznie: Đoković; Đokovicia; Đokoviciach; Đokoviciami; Đokoviciem; Đokoviciom; Đokoviciów; Đokoviciowi; Đokoviciowie; Đokoviciu; Dzioković; Dziokovicia | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book