wentylator

1. wentylator

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dmuchawa; klimatyzator; otwór wentylacyjny; wiatrak; wywietrznik

2. gówno wpadło w wentylator

Definicja

mówimy potocznie o wpadnięciu, trafieniu (rzadziej: wrzuceniu) łajna, a bardzo potocznie: gówna w wentylator, gdy utracono kontrolę nad negatywnymi skutkami jakichś zdarzeń

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • mleko się rozlało
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Myślę, że lepiej odłożyć tą sprawę na później, tak, z pewnością lepiej poczekać jeszcze trochę. Mam zamiar w przyszłym roku przejść na emeryturę, a ty masz niezłą szansę wskoczyć na moje miejsce, z moją rekomendacją to pewne.
Mieliśmy piękne wyniki tego roku i dobre perspektywy na przyszłość, ale jeżeli teraz to gówno trafi w wentylator, możesz sobie wyobrazić, jaki się zrobi smród i jak my będziemy wyglądać, cali w ciapki. Trudno byłoby się z tego oczyścić. A przecież to nie nasze dzieło i nie nasza wina, my już odziedziczyliśmy ten problem. Dlaczego mamy za niego odpowiadać.

NKJP: Andrzej Anonimus, Nie nadaje się, przecież to jeszcze szczeniak, 1999

Nie trzeba dodawać, że gówno wpadło w wentylator. Skutkowało to tym, że FBI i CIA zmusiły policję w Arlington do zaniechania śledztwa dotyczącego mojego udziału w zabójstwie Kirby’ego i oficjalnie oczyściły moje imię. Reszta — cóż, wszyscy musieli dojść do tego, jak się uporają z tą sprawą. Zanosiło się na polityczne, prawne i wizerunkowe tsunami i nie wątpiłem, że całe mnóstwo ważniaków od spraw bezpieczeństwa narodowego oraz kilku wybranych politykierów prowadziło długie, zajadłe dyskusje o tym, co zrobić z rewelacjami Roosa.

Raymond Khoury, Decydująca rozgrywka, 2016

(...) Za kilka godzin powinienem wiedzieć wszystko. Chcą to opublikować w ciągu paru dni. Dobrze, że nie jutro. Ale są gotowi. Rozumiesz?! To nie tylko sprawa Lwa. Jeśli podważana jest reputacja takiego człowieka, to i nas wszystkich. I nie tylko. Wszystko staje się podejrzane. Od Okrągłego Stołu po samą demokrację. Już słyszę tych populistów: bez lustracji się nie obejdzie! To będzie gówno w wentylator. Nie tylko uświni nas wszystkich. To dopiero początek. Podważy wszystko, co osiągnęliśmy. Skurwysyny już czekają. Już warczą, rwą się do władzy.

Bronisław Wildstein, Dolina Nicości, 2008

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt dokonany

formy: gówno wpadło w wentylator

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • tak — Przecinek w tak aby, tak by, tak żeby
  • autor — O nadużywaniu słowa autor
  • dużo — Dużo więcej o łączliwości i poprawności

Ciekawostki

  • sztokfisz — Pochodzenie wyrazu sztokfisz
  • elementy — Element i abecadło
  • WIBOR — Pochodzenie słowa WIBOR

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book