konkluzywny

konkluzywny (np. rezultat)

Definicja

konkluzywny to taki, który przynosi podsumowanie jakiegoś rozumowania lub przemyśleń; słowo książkowe lub specjalistyczne (np. w filozofii konkluzywna argumentacja to taka, w której przechodzi się od prawdziwych przesłanek do prawdziwego wniosku)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • końcowy; podsumowujący; rozstrzygający; sprawozdawczy; sumujący
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Ja nie wiem, czy w tym przypadku kandydat na sędziego konstytucyjnego zataił ten fakt. Nie wiem też, w jakiej procedurze należałoby, jeśli tak by było, ujawnić ten fakt i nie wiem komu. Ponieważ nie wiem, nie będę komentował — odpowiedział Rzepliński.
Dodał, że doszło na ten temat do rozmowy między nim a Muszyńskim, gdy otrzymał w tej sprawie pytania od jednego z dziennikarzy. Rozmowa ta odbyła się w obecności wiceprezesa Biernata. — To nie było takie konkluzywne wyjaśnienie, co czynił w tym okresie, o który pytał ów dziennikarz — odpowiedział Rzepliński, pytany o reakcję Muszyńskiego podczas tej rozmowy.

wiadomosci.onet.pl, 23.11.2016

Po okresie neopozytywistycznego ataku na sensowność dyskursu metafizycznego i religijnego (który z dzisiejszej perspektywy postrzegany jest bardziej jako ideologiczna aberracja niż przemyślana filozoficzna propozycja) okazało się, że w obszarze wytworzonego w Wielkiej Brytanii paradygmatu analitycznego, a także spuścizny amerykańskiego pragmatyzmu, można na nowo podejmować wielkie tematy filozofii Boga i religii, prowadzić sensowny, choć niekoniecznie konkluzywny dialog z ateizmem oraz rozwijać namysł nad problemami współczesności, takimi jak powszechne zjawisko wielokulturowości i pluralizmu religijnego czy tzw. tożsamości ponowoczesnej.

libron.pl, dostęp 05.04.2020

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: kokluzywna; kokluzywną; kokluzywne; kokluzywnego; kokluzywnej; kokluzywnemu; kokluzywni; kokluzywny; kokluzywnych; kokluzywnym; kokluzywnymi; niekokluzywna | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • ufny — Pokrewieństwo ufny i pewny
  • w oddali — O dawnym oddal
  • antipasto — Posłuchajcie o antypaście

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book