kilometrówka

1. kilometrówka (wykaz)

Definicja

kilometrówka to wykaz tras i liczba kilometrów przejechanych prywatnym samochodem podczas wykonywania obowiązków służbowych; słowo potoczne

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ewidencja przebiegu pojazdu; kilometraż; przebieg; rozliczenie; wykaz
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Prawie 12 godzin trwały obrady radnych podczas XXII sesji Rady Miasta. Posiedzenie było bardzo burzliwe i zapadło podczas niego kilka zaskakujących decyzji.
Najwięcej emocji wzbudziła sprawa kupna samochodu służbowego. Do tej pory burmistrz i jego zastępca jeździli swoimi autami. Limit kilometrów w mieście wynosił 300 km, poza Człuchowem nie było takich ograniczeń. Komisja Rewizyjna zaproponowała kupno służbowego samochodu, rachunki za kilometrówkę uznała bowiem za zbyt wysokie.

NKJP: Dziennik Człuchowski, 2000

Na trzydniowe szkolenie Mirosław Busz pojechał własnym samochodem. Delegacja to wynik przedstawionej kilometrówki na trasie Rewa (gdzie mieszka) — Zakopane — Rewa. — Czy na drugi koniec Polski nie można pojechać pociągiem? — nie rozumie tego Wojciech Poppel. — Jazda drugą klasą byłaby blisko 10-krotnie tańsza. Będąc radnym w gminie Puck, też pojechałem na szkolenie do Zakopanego właśnie pociągiem.
— Jestem przecież przewodniczącym powiatu puckiego! — obrusza się Mirosław Busz. — A kilometrówka i tak była zaniżona w stosunku do dystansu, który pokonałem.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2005

Przepisy mówią jasno: takie nabijanie zwrotów za paliwo to łamanie prawa. W ramach zwrotu za kilometrówki nie można rozliczać podróży pracowników bądź asystentów.

niezalezna.pl, 11.12.2014

 1.1. kilometrówka (pieniądze)

Definicja

kilometrówka to także ekwiwalent pieniężny za wyjazdy w ten sposób rozliczane, zwłaszcza stawka za jeden kilometr przebiegu pojazdu

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ekwiwalent; ryczałt
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zwolniona z opodatkowania i oskładkowania jest kilometrówka wypłacona w ramach podróży służbowej.

podatkirachunkowosc.bdo.pl, czerwiec 2011

Otóż kilometrówki mają dla posłów stanowić źródło dodatkowych pieniędzy, których nie trzeba wpisywać do oświadczenia majątkowego, których nigdzie nie widać, nie pojawiają się w żadnych rozliczeniach. To pieniądze, które poseł po prostu dostaje do kieszeni. Jak to się robi? Każdemu posłowi przysługuje kwota 12 tys. złotych miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego. Z tych pieniędzy każdy poseł musi przeznaczyć środki na paliwo.

Łukasz Żygadło, warszawskagazeta.pl, 28.12.14

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Hugo — Kiedy tego Hugona, kiedy tego Huga, kiedy tego Hugo, czyli jeszcze o odmianie imienia Hugo
  • boisko — Objaśnienie do boiskowej wymowy
  • albo — O przecinku przed albo (kiedy stawiamy przecinek przed albo)

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book