kaczyzm

kaczyzm

Definicja

kaczyzm to poglądy polityczne Lecha i Jarosława Kaczyńskich oraz partii Prawo i Sprawiedliwość, a także sposób sprawowania przez nich rządów; słowo potoczne, używane zwykle z zabarwieniem negatywnym

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
To wszystko w tym kaczyzmie się miesza. Ograniczanie demokracji, swoisty zamordyzm, cenzura. Trudno w tej chwili dokładnie definiować. Kaczyzm rodzi się na naszych oczach. Częściowo występuje w formie zakamuflowanej. Został ubrany w szatę solidaryzmu społecznego, patriotyzmu, odnowy moralnej. Ma przyjazną gębę, a Polacy dają się nabierać. W miarę umacniania się rządów braci Kaczyńskich kaczyzm będzie rozkwitał.

wywiad z Joanną Senyszyn, Nie, nr 49, 08.12.2005

To manifestacyjne zadowolenie ma być pozytywną reakcją na kaczyzm, lecz reakcją bezrefleksyjną, zautomatyzowaną i bezwarunkową. Nie ma takiego zdarzenia, które mogłoby tę postawę zmienić. (...) Wszelkie informacje negatywne w polityce wewnętrznej i zagranicznej, w gospodarce i administracji, w życiu społecznym i intelektualnym, strząsane są błyskawicznie z umysłów niczym niemiły śmieć z rękawa. Jakiekolwiek ustępstwo czy zwątpienie, jakakolwiek chmura na twarzy czy grymas zniecierpliwienia odbierane są jako ustępstwo na rzecz kaczyzmu i pisizmu. Prawdziwy dzisiejszy wyborca Platformy, nawet jeśli subiektywnie źle mu się dzieje, jest zadowolony zadowoleniem zbudowanym na wyparciu ze świadomości nie tylko nieprzyjemnych faktów, lecz także na likwidacji samego mechanizmu odwoływania się do własnego interesu.

Ryszard Legutko, Antykaczyzm, 2013, s. 86–87

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • aquapark — A co pisownią akwapark?
  • wybrać — Poprawna składnia: wybrać na kogoś czy wybrać kimś?
  • taki jak — Czy stawiać przecinek w taki jak?

Ciekawostki

  • VOD — Pochodzenie nazwy VOD
  • kwazar — Pochodzenie słowa kwazar
  • lakoniczny — Żartobliwie o pochodzeniu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book