indeks

1. indeks (np. w książce)

Definicja

indeks to umieszczony na końcu książki alfabetyczny spis występujących w niej nazwisk, miejsc, tytułów, pojęć itp. wraz z numerem strony (stron), pozwalający na ich łatwe odszukanie; indeksem bywa także nazywany urzędowy lub oficjalny spis lub lista czegoś

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • ewidencja; katalog; kompilacja; lista; rejestr; rozkład; skorowidz; spis; wykaz; zestawienie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Indeksy są bardzo zróżnicowane, a granice dzielące je od innych form przetwarzania danych — płynne. Indeksy odróżnia się, z jednej strony, od pojedynczych wskaźników oraz ich zbiorów, a z drugiej strony od baz analitycznych składających się z dziesiątków danych, wskaźników oraz wskaźników złożonych. (...) Indeksy porządkują kraje (a także regiony, miasta lub uczelnie) według wartości wskaźników. Na czele indeksów znajdują się kraje charakteryzujące się najwyższymi wartościami, na niższych pozycjach te, których wskaźniki mają mniejszą wartość. Gdy indeksy obejmują wszystkie kraje świata (dla których są dane), niezależnie od tematu i metody, z reguły na ich czele stoją Singapur, Szwajcaria i Szwecja, a Polska zajmuje miejsce w czwartej dziesiątce.

Jan Kozłowski, Forum Akademickie 03/2015, forumakademickie.pl

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe prawostronne: (indeks ___) rzeczowy
  • kolokacje rzeczownikowe prawostronne: (indeks ___) cen; ksiąg zakazanych; nazwisk

2. indeks (inform.)

Definicja

indeks to plik zawierający informacje zapisane w taki sposób, żeby szybko można było przeszukiwać i odnajdywać odpowiednie dane znajdujące się w innych plikach, wykorzystywany np. przez wyszukiwarkę internetową, system bazodanowy

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • katalog
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wiele wbudowanych aplikacji na komputerze używa indeksu w jakiś sposób. Eksplorator plików, Zdjęcia i Groove używają indeksu w celu uzyskiwania dostępu do plików i śledzenia wprowadzanych w nich zmian. Microsoft Edge używa indeksu do wprowadzania wyników z historii przeglądania na pasku adresu. Outlook używa indeksu do przeszukiwania wiadomości e-mail. Cortana używa indeksu do szybszego wyświetlania wyników wyszukiwania z całej zawartości na komputerze.

support.microsoft.com, 13.04.2018

3. indeks (u studenta)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W Polsce obecność na wykładach przestała być obowiązkowa. Wolność uderzyła mi do pustej głowy i tym sposobem — wyłącznie z własnej głupoty — nie byłem na ani jednym wykładzie profesora Witolda Kuli. Do egzaminu kułem się ze strachu dwa miesiące i zdałem na piątkę. Wpisując mi ocenę do indeksu, profesor zapytał, czy chcę wiedzieć, jaką opinię wystawiła mi asystentka, pani Reykowska, siostra Janusza, psychologa, wiele lat później autora ciekawych analiz „Solidarności” i stanu wojennego. Nie czekając na moją odpowiedź, profesor Kula wyjął odpowiednią fiszkę, z której wynikało, że jestem „zdolny, ale niesystematyczny”. „Nie wystarczy mieć olej w głowie, trzeba mieć i ołów w tyłku” — powiedział profesor. A ja zamiast się przejąć, zamiast wziąć sobie te słowa do serca, z piątką w indeksie szczęśliwy wyfrunąłem w świat.

NKJP: Daniel Passent, Choroba dyplomatyczna, 2002

4. indeks (statystyczny)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • liczba stosunkowa; miara; wskaźnik

 4.1. indeks giełdowy

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Składnia: na indeksie, w indeksie?

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4299 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book