ekonomizacja

ekonomizacja

Definicja

ekonomizacja jakiejś sfery działań, dziedziny, instytucji itp. to czynienie lub uczynienie ich związanych z działalnością gospodarczą, nastawioną na zysk przez zwiększanie wydajności lub ograniczanie nakładu sił i środków

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • komercjalizacja; optymalizacja; urynkowienie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przed wzrastającą ekonomizacją uniwersytetów ostrzegał w Aachen na początku dorocznej konferencji Niemieckiego Związku Wyższych Uczelni, jego przewodniczący Hartmut Schiedermair. Jego zdaniem zwłaszcza instytucje państwowe odpowiedzialne za uniwersytety zdają się zapominać, że na mocy konstytucji są zobowiązane do tego, aby angażować się na rzecz „idei wolnej nauki” w duchu „państwa kultury”. Zamiast tego uniwersytety są prowokowane do zachowań bliższych firmom działających na prawach rynku. W ten sposób zrodzone z finansowej mizerii zapotrzebowanie otwiera państwu furtkę dla zwolnienia się z obowiązku pielęgnowania nauki na uczelniach.

NKJP: Gazeta Krakowska, 2004

Wrócił więc do akademii na Kliniczny Oddział Ratunkowy, gdzie jednocześnie pełni funkcję zastępcy ordynatora ds. ekonomizacji. Oprócz zwykłych pielęgniarskich obowiązków musi też dbać o racjonalne wydatki na oddziale, wypełniać dokumentację.

NKJP: Ozon, nr 12, 2005

— Tatry to jest żyła złota, ale jest to zasługa Tatrzańskiego Parku Narodowego, który w początkach lat 90. stworzył program ekonomizacji — mówi dyrektor Gąsienica Byrcyn. W dawnym systemie pieniądze uzyskiwane z działalności w Tatrach teoretycznie szły do budżetu państwa, praktycznie — wyciekały wieloma drogami. — Nikt — czy to fiakier, czy zarządca jaskini — nie chciał oddawać za wiele „do góry”, bo tak naprawdę nie wiedział, komu oddaje pieniądze — mówi dyrektor Gąsienica Byrcyn. Realizacja planu ekonomizacji polegała na tym, że użytkownicy terenu TPN zaczęli parkowi płacić za swoją działalność. Wprowadzono bilety wstępu, zaczęły płacić m.in. Polskie Koleje Linowe. Dzięki temu dziś TPN czerpie ze swojej działalności ok. 7 milionów rocznie. (...) — Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczamy na remont i budowę szlaków oraz ich sprzątanie, na ochronę ekosystemów leśnych, ochronę fauny, remont szałasów i innych obiektów kulturowych, a także na organizowanie ścieżek przyrodniczych czy punktów informacyjnych. A jeżeli ktoś nam zarzuca, że dbamy o swoje interesy, to powinienem mu podziękować, bo to oznacza, że chwali naszą gospodarność — mówi Wojciech Gąsienica Byrcyn.

NKJP: Gazeta Krakowska, 2001

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • CTR — Pochodzenie słowa CTR
  • kulomb — Pochodzenie słowa kulomb
  • żleb — O formie źleb

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book