choroba Heinego-Medina

choroba Heinego-Medina

Definicja

choroba Heinego–Medina to ostra choroba zakaźna występująca głównie u dzieci, polegająca na zapaleniu nerwów ruchowych rdzenia kręgowego, prowadząca do trwałego porażenia mięśni kończyn, a także brzucha i klatki piersiowej, w tym odpowiadających za oddychanie, co może prowadzić do śmierci w wyniku uduszenia; wirusy wywołujące chorobę wnikają przez usta lub nos, można się nimi zarazić, np. wdychając kropelki śliny wydmuchiwane z dróg oddechowych osoby chorej, początki choroby nie różnią się od zwykłej infekcji wirusowej (bóle głowy i wzrost temperatury ciała)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Priorytetem jest ochrona przeciwko tym chorobom, które występują najczęściej, mają najcięższy przebieg i wywołują najwięcej powikłań. Gdyby według tych trzech kategorii uszeregować wszystkie choroby, przeciwko którym szczepienia są w Polsce obowiązkowe, to ostatnie miejsce w zestawieniu zajęłaby... choroba Heinego-Medina, inaczej poliomyelitis, wywoływana przez wirus polio. Zaskakujące, prawda? Jest ona bardzo groźna i spektakularna, ale jednocześnie już w Polsce nieobecna.

Izabela Filc-Redlińska, Szczepionki. Nie daj się zwariować, 2016

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy alfabetycznie: chorobach Heinego-Medina; choroba Heinego-Medina; chorobą Heinego-Medina; chorobami Heinego-Medina; chorobę Heinego-Medina; chorób Heinego-Medina; chorobie Heinego-Medina; chorobo Heinego-Medina; chorobom Heinego-Medina; choroby Heinego-Medina

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • kondom — Odmiana: kondoma czy kondomu, kondona czy kondonu
  • b.a. — Użycie skrótu b.a.
  • podpatrzećPodpatrzyć czy podpatrzeć, podpatrzył czy podpatrzał

Ciekawostki

  • Wrzeszcz — Pochodzenie nazwy Wrzeszcz
  • bi- — Pochodzenie cząstki bi-
  • Bundeswehra — Od jakiej litery... czyli co słowniki wiedzą lepiej

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book