polio

1. polio (choroba)

Definicja

polio to ostra choroba zakaźna występująca głównie u dzieci, polegająca na zapaleniu nerwów ruchowych rdzenia kręgowego, prowadząca do trwałego porażenia mięśni kończyn, a także brzucha i klatki piersiowej, w tym odpowiadających za oddychanie, co może prowadzić do śmierci w wyniku uduszenia; wirusy wywołujące chorobę wnikają przez usta lub nos, można się nimi zarazić, np. wdychając kropelki śliny wydmuchiwane z dróg oddechowych osoby chorej, początki choroby nie różnią się od zwykłej infekcji wirusowej (bóle głowy i wzrost temperatury ciała)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Poprosiłam o wyjaśnienie tej kwestii dr. Pawła Grzesiowskiego. „Nie jest prawdą, że polio nam w Europie nie zagraża — odpowiedział. — Istnieje ryzyko przywleczenia wirusa z innych krajów, gdzie ta choroba wciąż występuje. Nietrudno o to w dzisiejszym świecie, kiedy szybko i często się przemieszczamy nie tylko między krajami, ale i między kontynentami”.
Rzeczywiście w 2013 roku zachorowania na polio zanotowano w ośmiu krajach na świecie: Pakistanie, Afganistanie, Nigerii, Kamerunie, Somalii, Kenii, Etiopii, Syrii. W sumie było to 385 przypadków.

Izabela Filc-Redlińska, Szczepionki. Nie daj się zwariować, 2016

Gramatyka

formy alfabetycznie: polia; poliach; poliami; poliem; polio; poliom; poliów; poliu

 1.1. polio (wirus)

Definicja

polio to także wirus wywołujący tę chorobę

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • akcesorium — Częsty błąd
  • hiHi czy chi? Czyli jak się śmiać
  • popełnić — Odmiana: popełń czy popełnij?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book