Wilia

Wilia (rzeka)

Definicja

Wilia to rzeka na Białorusi i Litwie (leży nad nią Wilno), mająca źródła na północ od Mińska, będąca najdłuższym dopływem Niemna (jej długość to 510 kilometrów, czyli mniej więcej połowa długości Wisły)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jak daleko sięgam pamięcią ja, a także moi poprzednicy, Wilia zawsze była schludną rzeką. (...) Tylko czasem na wiosnę zmąciła na krótko swoją toń powodziową falą i przez kilka dni spęczniała, wzdęta, okryta pianą niosła wodę mulistą, mętną, pełną kory, traw i połamanych gałęzi jak rzeka południowoamerykańska. Przez resztę roku, a szczególnie latem, a specjalnie pod koniec lata, stawała się po wierzchu szarobłękitna, a u spodu ciemnozielona jak stare szkło. I przejrzysta była niczym szkło.

NKJP: Tadeusz Konwicki, Bohiń, 1987

Najważniejsze, że Lipówka leżała nad Wilią. Rzeka o szybkim prądzie, choć nie płynąca z gór, miała wodę czystą, bo w swoim górnym biegu przecinała leśne okolice bez większych miast. Piaski i sosny — dlatego „naszych strumieni rodzica dno ma złociste i niebieskie lica”. Od czasu do czasu przepływały nią „płyty” zbite z sosnowych niekorowanych bali. Pływanie w Wilii było radosnym rytuałem naszej gromady. Wypływaliśmy na środek i dawaliśmy się nieść nurtowi, igrając, baraszkując, ścigając się, aż poza następny zakręt.

NKJP: Czesław Miłosz, Abecadło Miłosza, 1997

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • miłość — Jaki zaimek, jaki przymiotnik, jaki czasownik
  • agrafka — Uwaga na błąd z agrafką
  • taki że — Gdzie postawić przecinek?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book