zgorzel

1. zgorzel

Definicja

zgorzel to obumieranie tkanek w żywym organizmie, wywołane zakażeniem (np. w zanieczyszczonej ranie), powodowane przez bakterie gnilne; zgorzel może powstawać w miejscach organizmu dostępnych dla bakterii, m.in. w płucach, w powłokach skórnych, w miazdze próchniejącego zęba

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Zdarza się błąd

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4078 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • martwica; rozkład; stan zapalny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Laseczki zgorzeli gazowej mogą wywołać miejscowe zapalenie tkanki podskórnej w wyniku powikłań po amputacji kończyny, np. w przebiegu cukrzycy, przy ropnych zapaleniach pęcherzyka żółciowego, zakażeniach macicy, jajowodów, jamy brzusznej. Laseczki zgorzeli są także przyczyną zakażeń szpitalnych, a także bakteriemii, która może przejść w w posocznicę. Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin od momentu zakażenia bakterią. (...) W zakażonej zgorzelą ranie pojawia się sącząca, przeźroczysta lub barwna (krwista lub brunatna) wydzielina. Chore miejsce jest twardo obrzęknięte i wypełnione gazem, co podczas badania palpacyjnego określa się jako trzeszczące bąble z gazem. W przebiegu zgorzeli może dojść do zakrzepów w drobnych naczyniach krwionośnych.

Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, poradnikzdrowie.pl, 22.04.15

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe: gazowa; rzekoma; sucha; wilgotna; właściwa; zwykła

 1.1. zgorzel (u roślin)

Definicja

zgorzelami nazywa się również różne choroby roślin, wywoływane przez bakterie lub (najczęściej) grzyby, których zgorzel jest głównym objawem, m.in. zgorzel siewek (atakuje nasiona i kiełkujące siewki), zgorzel podstawy łodyg (brunatnieniem podstawy łodygi, a następnie więdnięcie całej rośliny), zgorzel kory

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zgorzeli siewek można skutecznie zapobiegać, stosując zaprawianie nasion. Kwalifikowany materiał siewny rzepaku jest zaprawiony preparatami fungicydowymi skutecznie zapobiegającymi występowaniu tej choroby.

euralis.pl, 22.04.15

Rozwojowi zgorzeli podstawy źdźbła zbóż sprzyja długa i śnieżna zima oraz duża wilgotność utrzymująca się w łanach zbóż.

notatnikrolnika.pl, 22.04.15

U sadzonek, np. chryzantem i dalii, zgorzele atakują dolną część rośliny, umieszczoną w podłożu. Sadzonka taka czernieje od podstawy, nie ukorzenia się, ginie. Często w skrzynkach lub inspektach powstają puste place, w których obrębie wszystkie rośliny zamierają. Zwalczanie zgorzeli polega na odkażaniu ziemi i naczyń, ostrożne podlewanie, niezbyt gęsty siew, dobre przewietrzanie pomieszczeń, usuwanie (palenie) chorych siewek.

dzialkowiec.pixelart.com.pl, 22.04.15

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wolt — Częsty błąd
  • znicz — Odmiana: zniczy czy zniczów?
  • PSPS i... kolejne PS

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book