kiwi

1. kiwi (owoc)

Definicja

kiwi to popularna nazwa okrągłego owocu niektórych gatunków aktinidii, mającego brązową, cienką skórkę pokrytą delikatnymi włoskami i zielony, soczysty miąższ z kółkiem drobnych, czarnych pestek blisko środka; dojrzałe kiwi jada się na surowo (zawierają duże ilości witaminy C), dodaje do ciast, suszy lub robi z nich różnego rodzaju przetwory, konfitury, wina, nalewki

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dobre kiwi jest słodkie, minimalnie kwaskowate oraz miękkie, wcale też nie musi mieć koniecznie włochatej skórki, choć te z włochatą są zwykle lepsze. Niestety w sklepach trudno o dobre gatunkowo owoce kiwi, jednak warto szukać, bo są pyszne. Sorbet z kiwi na upały — rewelacja, do zrobienia koniecznie!

komentarz na mojewypieki.com, 31.05.15

Kiwi podaje się w połówkach, miąższ wybiera się deserową łyżeczką. Jeżeli łączy się je z innymi owocami w postaci sałatki witaminowej, kiwi powinno być obrane i pokrojone w plastry.

NKJP: Tadeusz Rojek, Jak to się je. Savoir-vivre przy stole, 1994

Ciekawostki
Czy to jest zdanie? Chodzi tu o kiwi kiwi kiwi. Na pierwszy rzut oka (...)
Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: kiwi

2. kiwi (ptak)

Definicja

kiwi to nielotny ptak lądowy wielkości kury, żyjący w lasach Nowej Zelandii w pięciu gatunkach, charakteryzujący się krępą budową ciała, długim i zagiętym dziobem, krótką i grubą szyją, brakiem ogona oraz krótkimi, silnymi, czteropalczastymi nogami, prowadzący nocny tryb życia

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jako że kiwi prowadzą nocny tryb życia, nowy nabytek zoo w Poznaniu trafi do nowoczesnego pawilonu zwierząt nocnych Ogrodu nad Maltą.

NKJP: Gazeta Poznańska, 2002

Wrześniowe trzęsienie ziemi w Christchurch na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii obróciło w ruinę całe miasto. Kataklizm oszczędził jednak jajo kiwi szarego, gatunku ptaka zagrożonego wyginięciem. Podczas trzęsienia ziemi drogocenne jajo leżało w inkubatorze wyścielonym dla ochrony gumową matą. Pisklę przyszło na świat 12 września. Na rok trafi do rezerwatu na małej wyspie, później, zostanie przeniesione na Wyspę Południową.

NKJP: Dziennik Zachodni, 2010

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book