zdyskwalifikować

zdyskwalifikować

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Zdyskwalifikowany. Nie będzie operacji Problem gramatyczny w języku dotyczącym systemu ochrony zdrowia i leczenia konkretnych osób. Gdy kogoś na przykład zakwalifikowano do operacji, to jest to konstrukcja powszechna i niebudząca wątpliwości. Mówimy o zakwalifikowaniu się np. do dalszego etapu rekrutacji albo na zawody sportowe.

A co w przypadku odwrotnym, gdy ktoś już był zakwalifikowany, ale otrzymuje komunikat, że nie będzie w czymś uczestniczył? Sportowcy mogą być po prostu zdyskwalifikowani, i kropka, lub zdyskwalifikowani z powodu (niespełnienia dodatkowego warunku, złamania regulaminu, stwierdzenia nielegalnych działań, niesportowego zachowania itd.), na jakiś czas, za coś, np.:

Raka jąder miał także Amerykanin Lance Armstrong, który wygrał walkę z chorobą i powrócił do zawodowego kolarstwa. Później został jednak dożywotnio zdyskwalifikowany za doping. (polsatsport.pl, 24.09.2015)


W tekstach „okołomedycznych” notuje się współcześnie inne konstrukcje:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4976 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Choć był zwykły bieg eliminacyjny, to przejdzie do historii. Bo wszyscy jego uczestnicy zostali zdyskwalifikowani. A stało się to w trakcie piątkowych eliminacji do finału biegu na 400 metrów halowych mistrzostw świata, które rozgrywane są w Birmingham.
(...) rozpoczął się od od falstartu i czerwonej kartki dla Katarczyka Abdalelaha Harouna.
W rywalizacji pozostało czterech biegaczy, którzy walczyli o dwa miejsca w finale. (...) Taplin oraz Steven Gayle, Austris Karpinskis i Alonzo Russell w trakcie biegu przekroczyli swój tor i musieli zostać wykluczeni. Wszyscy od decyzji jury się odwołali, ale apelacje odrzucono.

sport.pl, 03.03.2018

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy alfabetycznie: niezdyskwalifikowana; niezdyskwalifikowaną; niezdyskwalifikowane; niezdyskwalifikowanego; niezdyskwalifikowanej; niezdyskwalifikowanemu; niezdyskwalifikowani; niezdyskwalifikowania; niezdyskwalifikowanie; niezdyskwalifikowaniem; niezdyskwalifikowaniu; niezdyskwalifikowany | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book