winiak

winiak (alkohol)

Definicja

winiak to wytrawna, mocna wódka wytwarzana ze spirytusu gronowego (destylowanego z wina i leżakowanego) z ewentualnym dodatkiem mieszanek zapachowo-smakowych, o barwie zwykle lekko bursztynowej; polska nazwa dla odpowiedników koniaku

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • armaniak; aromatyczna wódka; brandy; destylat gronowy; koniak
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nazwa „koniak” została prawnie zastrzeżona, trunki do niego podobne noszą więc inne nazwy, np. w Polsce — winiak. We Francji również produkuje się winiaki — o nazwie armagnac. Oprócz francuskich do renomowanych winiaków należą głównie gruzińskie i armeńskie. Produkują je także Włochy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, była Jugosławia i Węgry. Słynny francuski calvados to winiak jabłkowy wyrabiany ze spirytusu jabłkowego.

NKJP: Tadeusz Rojek, Jak to się je. Savoir-vivre przy stole, 1994

Polskie winiaki ok. 200 lat temu cieszyły się wielkim uznaniem na całym świecie, zdobywały nagrody i medale w licznych konkursach, m.in. w USA. Z produkcji winiaków w Polsce słynął region południowo-zachodni, a za jego stolicę uznawano Zielona Górę, gdzie znajdowały się największe wytwórnie. Stąd za spadkobiercę w produkcji winiaku jest uznawany od wielu lat Polmos Zielona Góra, obecnie V&S Zielona Góra, należące do koncernu Pernod Ricard.

alkohole.poznan.pl, 27.11.2015

Dla wielu informacja, że Hiszpania jest największym producentem winiaków, może być zaskoczeniem. Ten typ trunków kojarzy nam się przecież z Francją. To stamtąd pochodzą najbardziej prestiżowe winiaki: koniak i armaniak oraz cała masa bezwartościowych trunków zalegających półki polskich sklepów.

Wojciech Gogoliński, czaswina.pl, 18.02.2011

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • GATT — Pochodzenie nazwy GATT
  • parawan — O formie parawana
  • ścichapęk — Pochodzenie słowa ścichapęk

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book