topiar

topiar

Definicja

topiary to rośliny, zwłaszcza drzewka i krzewy, przycięte w ciekawe kształty, tworzące żywe zielone rzeźby uatrakcyjniające przestrzeń; najprostszą formą topiarów są żywopłoty, stożki i kule, wyższą — cyfry, łuki, postaci ludzi i zwierząt

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Odpowiednie przycinanie to dopiero część sukcesu. Tylko zdrowa, wypielęgnowana roślina będzie dobrze prezentować się jako topiar, dlatego należy pamiętać o nawozach, podlewaniu i systematycznym usuwaniu chwastów. Topiar szybko traci swoje kształty, jeśli nie jest stale przycinany — zabiegi formujące należy powtarzać kilka razy w sezonie, a drobne „odstępstwa” od normy można bez obaw poprawiać na bieżąco.

inspirowaninatura.pl, dostęp 11.09.2021

Perłą ogrodu zaprojektowanego przez Monsieur Beaumonta — człowieka, który brał udział w tworzeniu ogrodów Wersalu i Hampton Court — są jednak schowane za wysokimi murami i żywopłotami z cisu zielone rzeźby — topiary. Przez setki lat przycinane w różnorodne kształty, przekształcane wraz z upływem czasu oraz zmieniającą się modą. Ogrodnicy z wielką dokładnością i pieczołowitością strzygą krzewy w kształty przypominające gigantyczne kilkunastometrowe grzyby, żuki, ślimaki, bezy, stożki, walce i spirale. Bajeczna sceneria utworzona przez topiary oraz towarzyszące im kwiaty sezonowe zapiera dech w piersi. Ilość, wielkość i różnorodność strzyżonych form w tym ogrodzie jest olbrzymia.

Agnieszka Hubeny-Żukowska, pracowniasztukiogrodowej.pl, 2010

Po decyzji, która forma najlepiej będzie wyglądała w naszym ogrodzie, musimy wybrać roślinę na bazę dla topiary. Ważne jest to, aby zdecydować się na gatunek, który dobrze znosi wszelkie zabiegi, takie jak przycinanie czy formowanie, a także jest zwarty i łatwo się krzewi. Topiary można formować zarówno z roślin liściastych, jak i iglastych, a najpopularniejsze gatunki wśród krzewów to bukszpan, cis, bluszcz oraz tuja, natomiast wśród drzew: grab, klon i buk.

artykuly.info, 14.01.2019

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: topiar; topiarach; topiarami; topiarem; topiarom; topiarów; topiarowi; topiaru; topiary; topiarze

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book