stawonóg

stawonóg

Definicja

stawonogi to najliczniejsza grupa zwierząt, żyją we wszystkich typach środowisk wodnych i lądowych, cechuje je wielka różnorodność — należą tu skorupiaki, owady i pajęczaki; do ich cech wspólnych można zaliczyć to, że poszczególne segmenty ciała połączone są zwykle w charakterystyczne odcinki: głowę, tułów i odwłok (u skorupiaków i pajęczaków głowa zlana jest z tułowiem w głowotułów), po bokach ciała mają odnóża zbudowane z członów połączonych ruchomo stawami, do poruszania się służą odnóża kroczne, do odbierania bodźców zapachowych i dotykowych — czułki, ich oskórek jest sztywny (zawiera chitynę) i nie może zwiększać rozmiarów, dlatego co pewien czas jest zrzucany (linienie)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pierwsze stawonogi pojawiły się jakieś 520 mln lat temu, w okresie kambru, i od tamtej pory zdołały skolonizować prawie wszystkie lądy i zbiorniki wodne. Szacuje się, że obecnie stanowią aż 80 proc. wszystkich zwierząt. Nic więc dziwnego, że naukowcy poświęcają im dużo uwagi. Mimo to wciąż kryją w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich jest historia ich pochodzenia. Od wieków zastanawiano się, kim mogli być ich przodkowie i jak wyglądali.

wyborcza.pl, 11.11.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: stawonóg; stawonoga; stawonogach; stawonogami; stawonogi; stawonogiem; stawonogom; stawonogów; stawonogowi; stawonogu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book