solenizant

solenizant (osoba)

Definicja

solenizant to ktoś, kto danego dnia świętuje z okazji swoich imienin lub urodzin

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jeśli ktoś jest „dzisiejszym solenizantem”... Jeśli ktoś jest „dzisiejszym solenizantem”, to z pewnością ma imieniny, bo chodzi o figurującego w kalendarzu świętego patrona lub inne imię, tradycyjnie przypisane do konkretnej daty. Nieprawdą jest jednak, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3938 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • jubilat
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wiersze te dzieci recytowały, stojąc przed solenizantem, a oprócz tego wręczały mu własnoręcznie wykaligrafowaną i zilustrowaną laurkę.

NKJP: I.Domańska-Kubiak, Zakątek pamięci, 2004

Jeanne Fleming jest specjalistką od urodzin. Zaczynając od bajkowego przedstawienia w lesie z okazji piątych urodzin jej synka, poprzez 300-lecie naszego miasta, Rhinebeck, po największe, bo liczące kilka milionów gości setne urodziny Statuy Wolności w Nowym Jorku, Jeanne radzi sobie równie dobrze z dwudziestoma pięciolatkami, jak z tłumem zalewającym cały dolny Manhattan. Nowy Targ będzie jej najstarszym solenizantem. Obecna faza przygotowań do tego widowiska polega na nawiązywaniu kontaktów z różnymi grupami.

NKJP: Tygodnik Podhalański, 1996

Nigdy jeszcze nie było tak tłoczno w ogrodowych alejkach domu przy ul. Polanki 54. Ponad półtorej godziny Lech i Danuta Wałęsowie przyjmowali życzenia imieninowe. Tym razem zaproszeni stawili się nie dla jakichś dodatkowych atrakcji, ale dla samego gospodarza. W przypadku PO w lwiej części były to osoby o wybrzeżowej proweniencji. Obok Donalda Tuska z żoną stawili się minister Sławomir Nowak, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, posłowie Arkadiusz Rybicki i Jan Kulas, europoseł Janusz Lewandowski. Inny europoseł PO, były premier Jerzy Buzek, patronujący jakiejś imprezie charytatywnej na Śląsku, łączył się z solenizantem telefonicznie.

NKJP: Polityka, 2008

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zawziąć się — Czy istnieje odpowiednik niedokonany? Czyli o zawzinać się
  • — Kiedy (nie) używać
  • hrabia — Jak odmienia się hrabia?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

zapisz się na newsletter