slam

slam

Definicja

slam to turniej poetycki, polegający na wygłaszaniu wierszy na scenie, podlegających potem ocenie publiczności (decyduje ona, kto przechodzi do kolejnej rundy); atmosfera w czasie slamów jest zwykle luźna, a publiczność reaguje żywiołowo

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • konkurs słowa mówionego; performans; pojedynek; rywalizacja; turniej; wieczór poetycki; współzawodnictwo
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jakiej poezji można się spodziewać na slamie? — Poziom jest różny, tak jak różny jest świat. Wszystko zależy od występujących. Fajne jest to, że dostaje się nie same słowa, ale słowa razem z człowiekiem. Mnie slam pomógł się wybić. Dzięki niemu byłem już znany, gdy poszedłem na studia, a to ułatwiło mi kontakt z wydawcą, a także dodało wiary w siebie — ocenia Jaś Kapela.

Bartosz Wróblewski, wyborcza.pl, 20.11.2013

Główna idea projektu polega na stwarzaniu możliwości uczestnictwa jak największej liczy odbiorców, w tym szczególnie uczniów ze wszystkich poziomów edukacyjnych, w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest różnorodność form: konkursy, zabawy, turnieje, slamy, spotkania z autorytetami, warsztaty, wystawy, spektakle, wykłady, recitale i koncerty, prezentacje pasji i talentów. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji.

scdn.pl, 22.03.18

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • nadwyrężaćNadwyrężać czy nadwerężać, niezwykła historia
  • zełgać — O poprawnej odmianie
  • SMS — Odmiana: wysłać SMS czy wysłać SMS-a?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book