scrum master

scrum master (osoba)

Definicja

scrum master to osoba odpowiedzialna w firmie informatycznej za czuwanie nad samoorganizacją pracy zespołu programistów tworzących nowy produkt i usuwanie problemów ograniczających ich skuteczną pracę, prowadząca z nimi krótkie spotkanie codzienne; wyrażenie specjalistyczne

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • kierownik projektu; lider zespołu; project manager
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Po ukończeniu szkolenia będziesz zaczynać każdy dzień od „codziennego stand-upu” i pracy w „scrumie” ze „scrum masterem”, wybierając zadania do wykonania z „backlogu” pełnego „punktów”. Będziesz pracować w „sprintach”, a pod koniec każdego z nich robić jego „przegląd” lub „retrospektywę”, po czym zabierzesz się za nowy „sprint”. Zamiast scrumu możesz skorzystać z „kanbana”, który jest mniej więcej tym samym, albo też ze „scrumbana” będącego połączeniem obu tych ram postępowania — wierz mi, nie wymyślam tego. Grupy muszą pracować w porozumieniu, więc podczas porannego spotkania zespół wybiera jakiegoś biedaczynę na swojego „ambasadora”, który będzie musiał wziąć udział w drugim spotkaniu zwanym „Scrum of Scrums”, żeby podtrzymać scrumowy szum.
Analogicznie scrum masterzy muszą odbywać spotkania z innymi scrum masterami, a następnie złożyć raport coachowi agile, z tym że każdy z nich może zarządzać tylko kilkoma scrum masterami naraz, zatem potrzeba kilku coachów w firmie, którzy będą z kolei potrzebowali własnego działu poświęconego praktyce agile.

Dan Lyons, Korposzczury, tłumaczenie Małgorzata Rost, 2019

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • WęgryNa Węgrzech a w Węgrzech
  • modlić się — Połączenia składniowe, czyli m.in. o módl się za nas i módl się za nami
  • jednak — Kwalifikacja gramatyczna jednak

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book