ryba

1. ryba

Definicja

ryby to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana grupa kręgowców, większość ma opływowe ciało przystosowane do poruszania się w wodzie, głowa jest nieruchoma, charakterystyczne płetwy, oddychanie skrzelami; ryby są kręgowcami zmiennocieplnymi, rozmnażają się płciowo, dzielą się na kostnoszkieletowe oraz chrzęstnoszkieletowe, ich ciało okrywa skóra, w której znajdują się liczne gruczołowy śluzowe (śluz zmniejsza opór wody), wytworem skróty są też łuski (pełnią funkcje ochronne)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pewnego dnia zdarzyło mi się rozmawiać z osobą, która stwierdziła, że nie lubi ryb. Jak to — wszystkich ryb? Ryby w cieście? Ryby z frytkami? Dorsza, strzępiela, pstrąga, wędzonego łososia? Tymczasem w rzeczywistości ten ktoś miał na myśli co innego: „Nigdy nie jadłem ryby, bo moi rodzice byli za głupi, by ją kupić”.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

 1.1. czuć się jak ryba w wodzie

Definicja

mówimy, że ktoś czuje się (gdzieś, w czymś) jak ryba w wodzie, jeśli to, gdzie jest i co robi, znakomicie odpowiada jego zdolnościom i chęciom

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • być w swoim żywiole
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • kwitnąć
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Bardziej zaawansowani (w znajomości angielskiego, oczywiście) zechcą zapewne zajrzeć do części serwisu zatytułowanej „Projekty”. Jeśli męczy cię nadmiar twórczych pomysłów, a ponadto lubisz pracę w grupie, będziesz się tu czuć jak ryba w wodzie.

NKJP: CKM, 2000

Gramatyka

frazem czasownikowy aspekt niedokonany

formy alfabetycznie: czuć się jak ryba w wodzie; czuj się jak ryba w wodzie; czułabym się jak ryba w wodzie; czułaby się jak ryba w wodzie; czułabyś się jak ryba w wodzie; czułam się jak ryba w wodzie; czuła się jak ryba w wodzie; czułaś się jak ryba w wodzie; czułbym się jak ryba w wodzie; czułby się jak ryba w wodzie; czułbyś się jak ryba w wodzie; czułem się jak ryba w wodzie | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • minivanMinivan czy miniwan?
  • z punktu widzeniaZ punktu widzenia ilości kradzieży — czy to poprawnie?
  • szeptać — Odmiana: czas teraźniejszy i rozkaźnik

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book