przy pomocy

1. przy pomocy (czegoś)

Wariant
  • za pomocą
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
O poprawnym użyciu za pomocą, z pomocą, przy pomocy Zacznijmy może od najbardziej uniwersalnego połączenia, tzn. przy pomocy. Możemy je łączyć z wszelkimi rzeczownikami, a zatem i nazywającymi osoby (przy pomocy Janka), i nazywającymi rzeczy (przy pomocy młotka).
Natomiast wyrażenia za pomocą i z pomocą mają (...)

Pełna treść tego i 5324 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przezwyciężenie siłomierza stało się moją obsesją. Przygotowywałem się do tego ze wszystkich sił ducha i ciała. Ducha, bo pracą wyobraźni zagrzewałem się (...). Ciała, bo zacząłem ćwiczyć mięśnie przy pomocy złożonych metod gimnastyki domowej. Postępy sprawdzałem przy pomocy wałka do kanapy, biłem go pięścią, aż kurz z niego leciał i pięść mnie bolała. Upajałem się wyraźną uległością, bezwzględną kapitulacją kanapy, to znowu nie byłem pewien, czy kanapa jest dostatecznie spokrewniona z siłomierzem, żeby jej reakcja upoważniała mnie do przewidzenia bez omyłki reakcji siłomierza, kiedy dojdzie między nami do ostatecznego starcia.

NKJP: Sławomir Mrożek, Opowiadania 1974–1979, 1979

Trzymał potem cygarniczkę między palcami lewej ręki, a prawą zdejmował zarost za pomocą maszynki na żyletki, marszcząc przy tym brwi, robiąc miny i od czasu do czasu potężnie zaciągając się dymem.

NKJP: Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!, 2000

Gramatyka

formy: przy pomocy; za pomocą

2. przy pomocy (kogoś)

Wariant
  • z pomocą
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Wcale nie zamierzam się oglądać na jakąś tam komisję — syknął porozumiewawczo Sacharow. — Zapewniam cię, Kola, że w moim tajnym laboratorium osiągnąłem przy pomocy paru zaprzyjaźnionych naukowców całkiem interesujące rezultaty.

NKJP: Witold Jabłoński, Dzieci nocy, 2001

Polacy często gromadzili się na zebraniach politycznych, ale niejednolici, rozbici na dwa konkurencyjne obozy. Jedni i drudzy chcieli z pomocą władz rzymskich organizować wojsko.

NKJP: Marek Borucki, Polacy w Rzymie. Od czasów Mieszka I do Jana Pawła II, 1995

Gramatyka

formy: przy pomocy; z pomocą

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book