prolifer

prolifer (osoba)

Definicja

prolifer to osoba działająca na rzecz zaprzestania wykonywania aborcji, zazwyczaj inspirująca się zasadami chrześcijańskimi i względami humanistycznymi

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Znowu anglicyzm! Od potępiania ciekawsze jest podjęcie próby zrozumienia, co leży u podstaw użycia jakiegoś wyrazu. Czasem jest to bezrefleksyjne naśladownictwo, niekiedy świadomy snobizm lub mieszanka tych i jeszcze innych przyczyn.
Łączymy przeciwników aborcji, antyaborcjonistów, „obrońców życia” (cudzysłów, bo sami się tak nazywają, przy czym bywa, że sprzeciw wobec aborcji łączą z popieraniem kary śmierci) z postawami konserwatywnymi. Te zaś nierzadko w rozmowach o języku zbliżone są do puryzmu, obrony status quo, więc zasadniczo winny się opowiadać przeciwko nowym zapożyczeniom. Nie dzieje się tak jednak, bo prolifer to

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4741 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gdy fundacja Pro-Prawo do Życia otrzymała wypowiedzenie lokalu, próbowała dochodzić swoich praw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, który jednak odrzucił skargę. Proliferzy zapowiadają dalsze kroki prawne.
Fundacja pisze, że dzielnica Śródmieście na preferencyjnych warunkach wynajmuje pięciu organizacjom LGBT i proaborcyjnym sześć lokali o łącznej powierzchni 750 metrów kw.
„To, że po wygranej prezydenta Rafała Trzaskowskiego jego zastępcą został homoseksualista Paweł Rabiej, nie jest przypadkiem. Odzwierciedla to kierunek polityki prezydenta z KO. Od czasu przejęcia władzy przez duet Trzaskowski-Rabiej szybko wzrosło dofinansowanie dla organizacji LGBT w stolicy” — komentują proliferzy.

tvp.info, 2.01.2020

Posłowie na widelcu proliferów i narodowców. „Głosowali za zabijaniem chorych dzieci”
Twarze posłów, którzy zagłosowali przeciw zakazowi eugenicznej aborcji, trafią na jedną stronę internetową. Proliferzy zestawią ich zdjęcia z fotkami abortowanych płodów. Zachęcą też do drukowania i kolportowania takich ulotek w rodzinnych miastach posłów. — Chcemy zaradzić patologii, polegającej na tym, że Sejm reprezentuje znikomą część społeczeństwa — mówi „Gazecie Wyborczej” przedstawiciel organizatorów tej inicjatywy.

wyborcza.pl, 19.10.2013

Zawsze staraliśmy się docierać do polityków różnych szczebli i różnych partii, nie dyskwalifikując ich pod kątem przynależności (...). Dlatego obce mi są działania konfrontacyjne, jak zestawianie twarzy polityków z ciałami abortowanych dzieci czy przyznawanie liderowi partii, od której oczekujemy poparcia, tytułu „Heroda roku”.
To jest antagonizowanie proliferów z politykami, którzy może nie do końca wypełniają nasze oczekiwania, ale taka strategia wydaje się przeciwskuteczna — od takich polityków trudno oczekiwać później sympatii czy chęci do współdziałania.

glosdlazycia.pl, 16.02.2020

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • porubstwo — Pochodzenie i ortografia
  • Heimwehra — Od jakiej litery... Czyli co słowniki wiedzą lepiej
  • imię — O imionach wieści wiele

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book