pomarańczowa rewolucja

pomarańczowa rewolucja

Definicja

pomarańczową rewolucją nazywa się ukraińskie protesty społeczne w okresie 21.11.2004 – 23.01.2005, które przyniosły powtórzenie wyborów prezydenckich (zwycięstwo odniósł kandydat opozycji W. Juszczenko); symbolem protestów był kolor pomarańczowy

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kiedy większość władzy w państwie spoczęła w rękach Janukowycza, rozpoczęły się rozliczenia z opozycją, stojącą za pomarańczową rewolucją. W grudniu szef MSW w rządzie Tymoszenko i jeden z aktywistów pomarańczowej rewolucji 2004 roku Jurij Łucenko został zatrzymany pod zarzutem nadużyć podczas sprawowania urzędu ministra spraw wewnętrznych: miał przyznać swemu kierowcy dodatek emerytalny w wysokości 40 tys. hrywien (ok. 15 tys. złotych).

tvn24.pl, 22.02.14

— (...) Pomarańczowa rewolucja była na tyle spektakularnym wydarzeniem, że trudno ją traktować jako nieistotny szczegół dziejowy. — Pomarańczowa rewolucja została przez opinię światową potraktowana nierealistycznie. Wyobrażano sobie, że nad Dnieprem dokonał się cud, że Ukraina będzie nagle taka jak Polska czy Czechy. Tymczasem Ukrainę należy porównywać z byłymi republikami radzieckimi. (...) Poza tym pomarańczową rewolucję trzeba oceniać, przyjmując długą perspektywę historyczną. Oboje zwycięzców pierwszej tury obecnych wyborów 20 lat temu nie mówiło w ogóle po ukraińsku.

Roman Szporluk w rozmowie z Filipem Memchesem, newsweek.pl, 01.02.10

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • chips — Warianty: chipsy czy czipsy?
  • wow — Poprawne — niepoprawne?
  • a także — Gdzie stawiać przecinek przy A TAKŻE

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book