pomarańczowa rewolucja

pomarańczowa rewolucja

Definicja

pomarańczową rewolucją nazywa się ukraińskie protesty społeczne w okresie 21.11.2004 – 23.01.2005, które przyniosły powtórzenie wyborów prezydenckich (zwycięstwo odniósł kandydat opozycji W. Juszczenko); symbolem protestów był kolor pomarańczowy

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kiedy większość władzy w państwie spoczęła w rękach Janukowycza, rozpoczęły się rozliczenia z opozycją, stojącą za pomarańczową rewolucją. W grudniu szef MSW w rządzie Tymoszenko i jeden z aktywistów pomarańczowej rewolucji 2004 roku Jurij Łucenko został zatrzymany pod zarzutem nadużyć podczas sprawowania urzędu ministra spraw wewnętrznych: miał przyznać swemu kierowcy dodatek emerytalny w wysokości 40 tys. hrywien (ok. 15 tys. złotych).

tvn24.pl, 22.02.14

— (...) Pomarańczowa rewolucja była na tyle spektakularnym wydarzeniem, że trudno ją traktować jako nieistotny szczegół dziejowy.
Pomarańczowa rewolucja została przez opinię światową potraktowana nierealistycznie. Wyobrażano sobie, że nad Dnieprem dokonał się cud, że Ukraina będzie nagle taka jak Polska czy Czechy. Tymczasem Ukrainę należy porównywać z byłymi republikami radzieckimi. (...) Poza tym pomarańczową rewolucję trzeba oceniać, przyjmując długą perspektywę historyczną. Oboje zwycięzców pierwszej tury obecnych wyborów 20 lat temu nie mówiło w ogóle po ukraińsku.

Roman Szporluk w rozmowie z Filipem Memchesem, newsweek.pl, 01.02.10

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • chips — Warianty: chipsy czy czipsy?
  • pielićPleć czy pielić i o odmianie
  • SOR — Składnia: pacjent zgłasza się do SOR czy na SOR?

Ciekawostki

  • ferromagnetyk — Pochodzenie słowa ferromagnetyk
  • balwierz — O balwierza historii i dawnych wariantach balbierz, barbierz, barwierz
  • SEO — Pochodzenie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book