patio

patio

Definicja

patio to niewielkie miejsce wewnątrz pałacu, wilii, domu itp. otoczone z czterech stron ścianami, nieprzykryte dachem, często ozdobione fontanną, kwiatami, stanowiące miejsce zaciszne, służące odpoczynkowi; typowe dla architektury iberyjskiej i iberoamerykańskiej

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dziedziniec; miniogród; taras; weranda
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W maju i czerwcu hiszpańska Andaluzja tonie w kwiatach. Organizowane wówczas konkursy na najpiękniejsze patio w Kordobie cieszą się niesłychaną popularnością. Specjalnie z tej okazji wydawane są nawet plany miasta z zaznaczonymi na nich patiami startującymi w konkursie, które udostępniane są publiczności.

NKJP: Polska Głos Wielkopolski, 2007

W kolejnych dniach Mina uczyła się poruszania w domu, który był o wiele większy od tych, które do tej pory znała. Dalbergowie byli jednymi z pierwszych osadników w Esperanzie, a teraz mieszkali w ogromnym domu, wybudowanym w hiszpańskim stylu kolonialnym. Przez otoczoną kolumnami werandę wchodziło się do obszernego holu sąsiadującego z pierwszym patio. Wokół wewnętrznego dziedzińca wznosił się dwukondygnacyjny budynek z licznymi pokojami gościnnymi na piętrze oraz większymi i mniejszymi salonami i gabinetami na parterze. Jak Mina szybko zauważyła — osoby, które nie należały do rodziny, docierały najdalej na pierwsze patio, ale i tu zapraszano wyłącznie najbardziej zaufanych przyjaciół. Drugie patio także było otoczone piętrowymi zabudowaniami.

Sofia Caspari, W krainie srebrnej rzeki, tłumaczenie Paulina Filippi-Lechowska, 2015

Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki; nieodmienny
rzadziej odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: patia; patiach; patiami; patiem; patio; patiom; patiów; patiu

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • antipasto — Posłuchajcie o antypaście
  • niebawem — W polszczyźnie Ignacego Krasickiego
  • kakao — O pochodzeniu wyrazu kakao

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book