miesiączka

miesiączka

Definicja

miesiączka to powtarzająca się co miesiąc faza cyklu u dojrzałych płciowo kobiet, które nie weszły jeszcze w wiek przekwitania, objawiająca się krwawieniem z macicy (wynikającym ze złuszczania się nabłonka macicy); u kobiet ciężarnych miesiączka nie występuje

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • cieczka; krwawienie; miesiączkowanie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dojrzewamy dziś szybciej niż nasze przodkinie. Sprawiają to hormony zawarte w jedzeniu — mięsie, nabiale, a także środkach chemicznych, spalinach. Miesiączka zaczyna pojawiać się coraz wcześniej. W pokoleniu naszych babć i prababć pierwsza krew pojawiała się około 15 roku życia. Dziś średni wiek pierwszej miesiączki to 12,5 roku.
Normalny wiek pierwszej miesiączki waha się jednak między 10 a 17 rokiem życia. Dlatego już w wieku 10 lat warto dowiedzieć się coś o miesiączce, tak żebyśmy mogły przygotować się na jej przyjście.

miesiaczka.com, 2011

Złuszczanie się błony odsłania krwawiące mięśnie gładkie, z których zbudowana jest macica. Proces zaniku błony śluzowej trwa około 5 dni. Zwykle złuszczanie tej błony dokonuje się na początku miesiączki — toteż dwa pierwsze dni krwawienia są najbardziej intensywne.

grabieniec.pl, 18.03.15

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zugzwang — Pochodzenie słowa zugzwang
  • dydelf — Pochodzenie nazwy dydelf
  • foch — Pochodzenie wyrazu fochy, a może i foch

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book