mać

mać (część przekleństw)

Definicja

słowo mać tworzy różne eufemistyczne przekleństwa używane jako wtrącenia w bardzo potocznej polszczyźnie; mać występuje też w innych, wulgarnych przekleństwach, podlinkowanych Sieci słów poniżej

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Ot, ryczy mi nad uchem, taka go mać, a w mordę mu nie dam.

NKJP: Jerzy Krzysztoń, Obłęd, 1980

— Nie mogę nic jeść — poskarżył się.
— No widzisz, ale mówić możesz. Wczoraj, jak cię przynieśli, nic, kurczę mać, nie reagowałeś, chociaż miałeś oczy cały czas otwarte.

NKJP: Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!, 2000

— Ja was wszystkich poślę na Sybir. Co wy sobie myślicie? Że Korsakow ogłuchł, stracił oczy i rozum. (...) Ja mam spisy. Jutro wszystkich powiozę tam, taka wasza mać, gdzie ślina zamarza w powietrzu, jak spluniesz.

NKJP: Tadeusz Konwicki, Bohiń, 1987

Waszczakowa to jeszcze dodawała: „A bo oni to tacy wszyscy, rzodkiewkowa ich mać. Po wierzchu to ci toto czerwone, a w środku bieluchne jak obrusik na ołtarzu. Ale żeby tak spróbować polizać taką rzodkiewkę, to w gębie pali jak diabelska siarka, a potem wiatry smrodliwe się ma przez parę dni”.

NKJP: Roman Antoszewski, Kariera na trzy karpie morskie, 2000

Ciekawostki
Mać — dawne znaczenie W dawnej polszczyźnie słowo mać oznaczało ‘matkę’. Jest to słowo bardzo dawne, pokrewne z innymi językami indoeuropejskimi. Zwróćmy uwagę, że na przykład łacińskie mater czy
Gramatyka

formy: mać

zgłoś poprawkę
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book