kosmodrom

kosmodrom (astronautyka)

Definicja

kosmodrom to wydzielony teren z zabudowaniami i specjalistycznym wyposażeniem, z którego startują obiekty kosmiczne (oraz startują i lądują promy kosmiczne), a także z którego czasem kieruje się ich lotem i nadzoruje jego przebieg

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • centrum lotów kosmicznych; port kosmiczny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rosyjska infrastruktura kosmiczna — ta naziemna – została zatrzymana, zarekwirowana przez władze Kazachstanu, na terenie którego leży kosmodrom Bajkonur. Mienie zostało zamknięte z powodu długów, a Kazachstan, kolokwialnie mówiąc, dał Rosji w zęby. (...) Moment rozbudowy kosmodromu Bajkonur przesunięto na bliżej nieokreśloną przyszłość, tym samym stawiając Rosjan pod ścianą. Dlaczego? Bo bez tej modernizacji (czy właściwie rozbudowy) Rosja dla swojej nowej rakiety Sojuz-5 nie ma miejsca startowego.

naukatolubie.pl, 16.03.2023

13 stycznia oficjalnie uruchomiono pierwszy w Europie kosmodorom. Esrange Spaceport to placówka naukowa w Szwecji, 200 km od koła podbiegunowego.
I to właśnie lokalizacja szwedzkiego kosmodromu jest jego największą zaletą. Esrange ulokowany jest 40 km od miasta Kiruna w północnej Szwecji, z dala od terenów zamieszkałych przez ludzi. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo wykonywanych z tego kosmodromu operacji.

wnp.pl, 16.01.2023

Ciekawostki
Etymologia
Polski kosmodrom Oto polski językoznawca omawia filozoficzne i lingwistyczne koncepcje znaczenia. W podrozdziale o
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: kosmodrom; kosmodromach; kosmodromami; kosmodromem; kosmodromie; kosmodromom; kosmodromów; kosmodromowi; kosmodromu; kosmodromy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book