korpo

1. korpo (firma)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Autor książki „Planeta Korporacja” na kilka godzin został moim przewodnikiem po świecie procedur, organizacji i morderców w białych rękawiczkach. Po tej wyprawie on nadal jest przekonany, że korpo to póki co najwyższy poziom rozwoju cywilizacji. A ja? Chyba wciąż jestem szczęśliwa, że nie pracuję w jednej z nich.

natemat.pl, 17.01.14

Sukces w korpo jest właściwie niemożliwy. Jeśli jesteś dobry, to powiedzą ci, że możesz być jeszcze lepszy. Zaszedłeś wysoko? Da się jeszcze wyżej. Lepiej, efektywniej, szybciej — te mantry są powtarzane do znudzenia. Rodzi się tylko pytanie: co nam na końcu pozostanie?

wyborcza.pl, 14.09.14

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: korpo

2. korpo- (przedrostek)

Definicja

korpo- to początkowa część środowiskowych wyrazów (zwykle rzeczowników i przymiotników) wskazująca na związek z korporacją (firmą), np. korpomowa, korpozwyczaje)

Reguły reguły językowe, zasady pisowni (nowe opracowanie z komentarzami)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Korporacja. W skrócie: korpo. Od tego skrótu biorą się wszelkie inne słowa, na które zżymają się językoznawcy: korpomowa, korpogadka, korpogułag. Językoznawcom „korpo” kojarzy się z łacińskim słowem „corpus”, więc korpomowa w tej łacińsko-polskiej hybrydzie oznaczałaby mowę ciała. A określa mowę korpo — mowę korporacji. Kropka.

Aleksandra Gumowska, polska.newsweek.pl, 23.08.13

Gramatyka

przedrostek

formy: korpo-

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book