korporacja

1. korporacja (firma)

Definicja

korporacja to bardzo duże przedsiębiorstwo, często międzynarodowe, w którym duże znaczenia ma organizacja pracy, procedury, relacja podporządkowania, pozioma struktura i anonimowość; współcześnie korporacje budzą duże emocje, dla jednych praca w nich jest niemal współczesną formą niewolnictwa, dla innych — rozwojem, poznawaniem ludzi, dokształceniem się, uczeniem się kultury pracy, wyjazdami zagranicznymi

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • firma; holding; koncern; konsorcjum; moloch; przedsiębiorstwo; spółka; zakład
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tak jak w każdej korporacji, znaczna część energii kadry idzie więc na utrzymanie całego systemu.

Anna Kowalik, Filip Kowalik, Forbes, 09/2013, s. 137

Czy warto pracować w korporacji?
Jak w temacie. Czy korporacja wyciśnie człowieka jak cytrynę, a potem wyrzuci? Czy w korporacji da się pracować przez np. 5 lat lub dłużej? Czy są plusy pracy w korporacjach?
Jestem przed życiowym wyborem zmiany pracy z państwowej posady na korporację właśnie i nie wiem, co robić.

http://forum.gazeta.pl, 05.02.11

Uhonorowana kilkudziesięcioma nagrodami na całym świecie krytyczna analiza powstania, historii, wewnętrznej struktury, kontrowersyjnych mechanizmów i potencjalnych kierunków rozwoju korporacji międzynarodowych. 150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego.

vod.pl, 13.01.15

W każdej chwili mogą zwolnić Macieja Balcerzaka, i to nawet mimo że on wykonuje fajną pracę, że szefowie są zadowoleni. I ten Maciej Balcerzak ma świadomość, że jak stamtąd zniknie, to nic się nie zmieni. Największym atutem korporacji jest to, że wszyscy są wymienialni, jeśli zabraknie jednej osoby, korporacja się nie rozpadnie. Najważniejsza jest tam organizacja. Jak w wielkim kosmosie, w którym nie zauważamy braku jednej gwiazdy czy planety. Wiele osób sobie z tym nie radzi.

Maciej Balcerzak, natemat.pl, 16.01.14

2. korporacja (akademicka)

Definicja

korporacja na wyższej uczelni to dawniej (dziś w mniejszym stopniu) stowarzyszenie samopomocowe i samokształceniowe; podczas zaborów studenci polscy kształtowali w nich postawy patriotyczne

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bractwo; koło; stowarzyszenie akademickie; stowarzyszenie studentów; zrzeszenie
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book