konfidentka

konfidentka (donosi)

Definicja

konfidentka jakiejś instytucji, np. policji, to kobieta, która — zwykle za pieniądze lub dla jakichś innych korzyści — przekazuje pracownikom tej instytucji informacje o osobach ze swojego otoczenia bez wiedzy tych osób; używane z silnym zabarwieniem negatywnym

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • donosicielka; informatorka; szpieg; tajna współpracowniczka; zdrajczyni
  • potocznie:kabel; kapuś; szpicel; wtyczka
  • specjalistycznie:osobowe źródło informacji
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) w którym oddelegowano ją do rzekomej posługi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Z zapisków siostry wiemy, że wyraziła zgodę na dobrowolną i stałą współpracę z bezpieką (...). Od chwili podpisania takiej ugody musiało jednak upłynąć kilka miesięcy potrzebnych na gruntowne urobienie konfidentki. (...) Jakże wymowna w tym kontekście jest notatka z 19 lutego 1955 roku: Podpisałam dziś umowę zobowiązującą mnie do dalszej pracy, za opłatą”.
Te słowa ze wstępu Mariana P. Romaniuka, publicysty, któremu zachowane w MSW notatki zakonnicy udostępnił minister Czesław Kiszczak, w zasadzie przesądzają sprawę. Słowo „konfidentka” rozwiązuje wszystko i wszystko wyjaśnia.
A jednak blisko 40 lat po napisaniu tego zdania pani Maria nie ma poczucia, że przeszła wtedy na drugą stronę. „Nigdy nie byłam konfidentką — powtarza — i nigdy mnie do tego nie namawiano”.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1993

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: konfidentce; konfidentek; konfidentka; konfidentką; konfidentkach; konfidentkami; konfidentkę; konfidentki; konfidentko; konfidentkom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • IMHO — Pochodzenie wyrażenia IMHO
  • kiep — A dawniej...
  • nieruchawy — A dawniej był i ruchawy

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book