kleryk

kleryk (osoba)

Definicja

kleryk to student seminarium duchownego, który przygotowuje się do bycia księdzem

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jak zwracać się do kleryka
O synonimii kleryka i alumna Interesująca jest relacja pomiędzy słowami kleryk i alumn. Słownik PWN-u (dostęp online 20.08.2021) jako jedyny przy haśle kleryk dodaje informację, iż jest to student katolickiego seminarium duchownego mający prawo do noszenia stroju duchownego. Z tego, co nam wiadomo, obłóczyny w seminarium duchownym mają miejsce dopiero na trzecim roku formacji. Kim wobec tego są studenci pierwszego i drugiego roku? Czy w związku z tym jedno z tych pojęć nie powinno mieć jednak szerszego zakresu znaczeniowego?
Przyjrzeliśmy się

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4888 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • duszpasterz; eklezjasta; klecha; ksiądz; osoba duchowna; przedstawiciel kleru; seminarzysta; student seminarium
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W drugim terminie badań, w ocenie tych respondentów, wzrósł odsetek alumnów, którzy trwale lub okazjonalnie nie przestrzegali tej zasady i współżyli seksualnie z kobietami i dziewczynami. Wśród tych alumnów więcej było ze starszych roczników studiów seminaryjnych niż z roczników młodszych. W drugim terminie badań wzrosła liczba kleryków z młodszych roczników studiów (I–III), a zmniejszyła się ze starszych roczników (IV–V), którzy łamali zasadę abstynencji seksualnej. Respondenci dodawali często informację, iż większość tych alumnów albo odchodziła samodzielnie, albo na wyraźne życzenie przełożonych, z seminarium do życia świeckiego, jako nie spełniający wymagań niezbędnych do bycia księdzem diecezjalnym lub zakonnym.

Józef Baniak, Postawy byłych alumnów diecezjalnych i zakonnych wobec obowiązkowego celibatu i czystości seksualnej księży w Kościele Rzymskokatolickim, [w:] Religie w dialogu kultur, t. 2, Toruń 2017, s. 177

Trzeci rok to dla kleryków krakowskiego seminarium przełomowa część formacji. Wiąże się z nim także wybranie seminarium naukowego związanego z pracą magisterską, którą każdy alumn musi złożyć przed diakonatem. Są to jednak sprawy drugorzędne, ponieważ najważniejsza jest duchowość i w tym wymiarze ważne są dwa wydarzenia.
Pierwszy to upragnione przyjęcie zewnętrznego znaku stanu, do którego się przygotowujemy, czyli sutanny. Odbywa się to ósmego grudnia rano w kaplicy seminaryjnej. Na początku, jak co dzień, rozmyślanie, po którym bracia wraz ze starszymi kolegami udają się w specjalnie przygotowane miejsce, gdzie przed założeniem stroju duchownego następuje tradycyjne „obcinanie krawatów”. Te same osoby, które brały udział w tym wydarzeniu, pomagają w zapięciu koloratki samej sutanny.

seminarium-krakow.pl, 20.08.2021

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • rzezimieszek — Pochodzenie wyrazu rzezimieszek
  • niechybny — O dawnym niechybnym i dawniejszym jeszcze chybnym
  • RAF — Pochodzenie słowa RAF

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book