kleryk

kleryk (osoba)

Definicja

kleryk to student seminarium duchownego, który przygotowuje się do bycia księdzem

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • duszpasterz; eklezjasta; klecha; ksiądz; osoba duchowna; przedstawiciel kleru; seminarzysta; student seminarium
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W drugim terminie badań, w ocenie tych respondentów, wzrósł odsetek alumnów, którzy trwale lub okazjonalnie nie przestrzegali tej zasady i współżyli seksualnie z kobietami i dziewczynami. Wśród tych alumnów więcej było ze starszych roczników studiów seminaryjnych niż z roczników młodszych. W drugim terminie badań wzrosła liczba kleryków z młodszych roczników studiów (I–III), a zmniejszyła się ze starszych roczników (IV–V), którzy łamali zasadę abstynencji seksualnej. Respondenci dodawali często informację, iż większość tych alumnów albo odchodziła samodzielnie, albo na wyraźne życzenie przełożonych, z seminarium do życia świeckiego, jako nie spełniający wymagań niezbędnych do bycia księdzem diecezjalnym lub zakonnym.

Józef Baniak, Postawy byłych alumnów diecezjalnych i zakonnych wobec obowiązkowego celibatu i czystości seksualnej księży w Kościele Rzymskokatolickim, [w:] Religie w dialogu kultur, t. 2, Toruń 2017, s. 177

Trzeci rok to dla kleryków krakowskiego seminarium przełomowa część formacji. Wiąże się z nim także wybranie seminarium naukowego związanego z pracą magisterską, którą każdy alumn musi złożyć przed diakonatem. Są to jednak sprawy drugorzędne, ponieważ najważniejsza jest duchowość i w tym wymiarze ważne są dwa wydarzenia.
Pierwszy to upragnione przyjęcie zewnętrznego znaku stanu, do którego się przygotowujemy, czyli sutanny. Odbywa się to ósmego grudnia rano w kaplicy seminaryjnej. Na początku, jak co dzień, rozmyślanie, po którym bracia wraz ze starszymi kolegami udają się w specjalnie przygotowane miejsce, gdzie przed założeniem stroju duchownego następuje tradycyjne „obcinanie krawatów”. Te same osoby, które brały udział w tym wydarzeniu, pomagają w zapięciu koloratki samej sutanny.

seminarium-krakow.pl, 20.08.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: klerycy; kleryk; kleryka; klerykach; klerykami; kleryki; klerykiem; klerykom; kleryków; klerykowi; kleryku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • gżegżółka — Lotne znaczenie gżegżółki
  • koń — Jak się nazywa miejsce, gdzie się konie spowiadają?
  • jeżozwierz — A na blogu

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book