kanianka

kanianka

Definicja

kanianka to trująca, bezlistna roślina bezzieleniowa występująca w ponad 150 gatunkach głównie na ciepłych i gorących obszarach Ziemi, mająca długą łodygę, owijającą się wokół innej rośliny (w Polsce kanianka pospolita często wokół pokrzywy, chmielu, koniczyny, ziemniaka czy wierzby), z której czerpie wodę i substancje organiczne (wnika w tkanki żywiciela przy pomocy ssawek)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W zasadzie kanianka (Cuscuta L.) nie przypomina nawet rośliny, a raczej spaghetti z sosem i serem. Nie ma korzeni ani liści i praktycznie nie potrzebuje chlorofilu, aby nabrać pomarańczowej barwy. Większość roślin pobiera wodę i składniki odżywcze za pomocą swych korzeni, kanianka wybiera się natomiast na polowanie. Jej sposób życia spowodował, iż ochrzczono ją kilkoma, wywołującymi ciarki, imionami — diable wnętrzności, sznurowadła wiedźmy, chwast dusiciel, wampirze wino.

Anna Jankowska, architekturakrajobrazu.info, 20.02.12

Moje badania z lat 90. XX wieku nie dowiodły transferu metabolitów wtórnych z żywicieli do kanianki, z wyjątkiem sytuacji, gdy kanianka macierzankowa pasożytowała na koniczynie — wówczas wykryłem związki cyjanogenne w kaniance. Zatem skład chemiczny kanianek jest raczej stabilny (stały). Napisałem „raczej”, bowiem kanianki w zależności od gatunku żywiciela potrafiły zmieniać skład jakościowy materiałów zapasowych. Kanianka pospolita zawiera alkaloidy ergolinowe, kwas galusowy i flawonoidy.

rozanski.li, 15.08.11

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • igelitIgelit czy igielit?
  • błogosławieństwoKonsekracja, poświęcenie i błogosławieństwo w ścisłych użyciach terminologicznych
  • żona — Nowe czasy, nowe żony i synowe

Ciekawostki

  • kosmetolog — Kto upiększał twarz Zofii Nałkowskiej?
  • rączętaRączęta i jedno rączę
  • spa — Pochodzenie słowa spa

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book