ironia

ironia

Definicja

ironia to nadawanie wypowiedzi w danym kontekście odwrotnego sensu w stosunku do tego, co wynika ze znaczenia użytych słów, na przykład w celu ośmieszenia poglądów czy cech rozmówcy lub pokazania dystansu wobec osób czy zjawisk; wypowiedź zawierająca ironię najczęściej jest krytyką lub naganą, która przyjmuje formę pozornej pochwały

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • błazenada; drwina; kpina; sarkazm; szyderstwo
  • książkowo:arlekinada; persyflaż
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W środowy poranek słowa Kaczyńskiego z dystansem i ironią skomentował na swoim facebookowym profilu Rafał Trzaskowski, poseł PO i były minister administracji i cyfryzacji. „Prezes Kaczyński, co by nie powiedzieć, to człowiek ideowy, z kręgosłupem, pozbawiony krztyny cynizmu” (pisownia oryginalna) – zaczyna swojego posta polityk.

newsweek.pl, 19.07.2017

Poszczególne gatunki posiadają, sytuowaną inaczej w zależności od charakteru każdego z nich, granicę, po przekroczeniu której ironia staje się nieakceptowalna. Nie może się ona pojawiać w wypowiedziach normatywnych (np. w dokumentach użytkowych czy rozkazach).

Retoryka, pod red. M.Barłowskiej, A. Budzyńskiej-Dacy i P. Wilczka, Warszawa 2008, s. 133

Ironia jest znakiem samoświadomości jednostki, która pojęła, że może się sama tworzyć. Świadomość sztuczności świata jej wyobraźni i sfery jej twórczości jest tylko logicznym uzupełnieniem obranego i uświadomionego statusu podmiotowości twórczej, która wie, że mogłaby tworzyć inaczej i być wtedy jakby kimś innym.

Magdalena Saganiak, Człowiek i doświadczenie wewnętrzne. Późna twórczość Mickiewicza i Słowackiego, Warszawa 2009, s. 201

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • kaszleć — Słów parę o odmianie
  • projekt — O poprawności tego znaczenia projektu
  • stajnia — Odmiana: tych stajen a tych stajni

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book