imposybilizm

imposybilizm

Definicja

imposybilizm to sytuacja, w której ktoś uznaje za konieczne zrobienie czegoś, ale okoliczności, procedury i przepisy prawne powodują, że jest to niemożliwe lub trwa bardzo długo; słowo książkowe

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bezwład
  • książkowo:inercja
  • potocznie:niedasizm
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Karierę w żargonie politycznym robi teraz wynaleziony przez marszałka Marka Jurka wyraz „imposybilizm”, który oznacza, że władza nie wszystko może zrobić, ponieważ ograniczają ją przepisy prawa i konstytucja. „Imposybilizm” jest oczywiście wrogiem obecnej ekipy i nie pozwala jej na rozwinięcie skrzydeł. – Ale czy pełnym przezwyciężeniem „imposybilizmu” nie były rządy Mussoliniego, Hitlera i Stalina, gdzie prawo służyło wodzowi, a nie obronie obywateli przed pomysłami władzy? – dziwi się pan K.

NKJP: Trybuna, 2006

Od kilku miesięcy obserwujemy istny wysyp imposybilizmu PKP PLK. Masowo planuje się wprowadzenie uciążliwych ograniczeń prędkości np. na liniach Opole–Kluczbork, Nysa–Opole, Kluczbork–Wrocław, Wrocław–Kłodzko. [...] Piasek wrzucony w koła obrotowe gospodarki przez PKP PLK zniweczy każdy ambitny program rozwoju. Jak na razie imposybilizm jest na najlepszej drodze do zyskania na kolei statusu obowiązującej doktryny.

czt.org.pl, 23.03.2016

Głównym celem artykułu jest krytyczna analiza pojęcia „imposybilizm prawny”, które pojawiło się w ostatnich latach w polskim języku polityczno-prawnym. Pozornie ma ono służyć przezwyciężeniu pewnych rzekomych niemożności występujących w procesie tworzenia i stosowania prawa. W rzeczywistości jednak, zdaniem autora, argument „imposybilizmu prawnego” jest synonimem niebezpiecznej instrumentalizacji prawa na potrzeby bieżącej polityki. W drugiej części artykułu autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy na uzasadnienie tak pojętego „imposybilizmu prawnego” nadaje się filozofia prawa Carla Schmitta. Jego odpowiedź jest negatywna.

Jerzy Zajadło, Pojęcie „imposybilizm prawny” a polityczność prawa i prawoznawstwa, „Państwo i Prawo” 3/2017

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje przymiotnikowe prawostronne: prawny
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: imposybilizm; imposybilizmach; imposybilizmami; imposybilizmem; imposybilizmie; imposybilizmom; imposybilizmów; imposybilizmowi; imposybilizmu; imposybilizmy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book