gojowski

gojowski

Definicja

gojowski to taki, który związany jest z gojami; słowo nieco książkowe, zwykle nacechowane negatywnie, rzadziej dziś używane

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wolał eksponować lewicowość, zamilczając porównywalną litewską i żydowską nienawiść wobec Polaków. To on — wbrew nieustannej pomocy, jaką gojowska Warszawa i Armia Krajowa udzielały gettu — rozpowszechnił (wiersz „Campo di Fiori”) jedną z najparszywszych kalumnii wymierzonych w Polaków: że gdy Niemcy mordowali Żydów z warszawskiego getta, Polacy beztrosko bawili się obok muru getta na karuzeli, przy wesołej muzyczce.
Czegóż jednak można oczekiwać od katolików? Ich religię Miłosz przezwał „narodową ułudą” („Traktat teologiczny”) i „glebą dla snów paranoicznych” („Prywatne obowiązki”) (...)

Waldemar Łysiak, Rzeczpospolita Kłamców. Salon, 2004, s. 117

— Ojciec? — zapytał. Kiwnęła tylko głową.
Gutmanowie nie pojawiali się na sobotnich spotkaniach rodzinnych. Ten dom był dla nich za mało religijny. Pachniał gojowskim odszczepieństwem.

Arnold Mostowicz, Żółta gwiazda i czerwony krzyż, 1988

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: gojowscy; gojowska; gojowską; gojowski; gojowskich; gojowskie; gojowskiego; gojowskiej; gojowskiemu; gojowskim; gojowskimi formy zaprzeczone: niegojowscy; niegojowska; niegojowską; niegojowski; niegojowskich; niegojowskie; niegojowskiego; niegojowskiej; niegojowskiemu; niegojowskim; niegojowskimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • op. cit. — Pochodzenie skrótu op. cit.
  • polski — Czy trudno nauczyć się polskiego?
  • niesforny — A dawniej był i sforny

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book