gojowski

gojowski

Definicja

gojowski to taki, który związany jest z gojami; słowo nieco książkowe, zwykle nacechowane negatywnie, rzadziej dziś używane

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jeszcze o przymiotniku od goj We współczesnej polszczyźnie, niemającej częstego kontaktu z językami żydowskimi, nawet słowo goj stało się historyzmem, elementem obecnym zasadniczo we wspomnieniach, ewentualnie reportażach z Izraela i miejsc zamieszkania diaspory żydowskiej.
Gdy więc chodzi o przymiotnik od goj, musimy

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4263 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wolał eksponować lewicowość, zamilczając porównywalną litewską i żydowską nienawiść wobec Polaków. To on — wbrew nieustannej pomocy, jaką gojowska Warszawa i Armia Krajowa udzielały gettu — rozpowszechnił (wiersz „Campo di Fiori”) jedną z najparszywszych kalumnii wymierzonych w Polaków: że gdy Niemcy mordowali Żydów z warszawskiego getta, Polacy beztrosko bawili się obok muru getta na karuzeli, przy wesołej muzyczce.
Czegóż jednak można oczekiwać od katolików? Ich religię Miłosz przezwał „narodową ułudą” („Traktat teologiczny”) i „glebą dla snów paranoicznych” („Prywatne obowiązki”) (...)

Waldemar Łysiak, Rzeczpospolita Kłamców. Salon, 2004, s. 117

— Ojciec? — zapytał. Kiwnęła tylko głową.
Gutmanowie nie pojawiali się na sobotnich spotkaniach rodzinnych. Ten dom był dla nich za mało religijny. Pachniał gojowskim odszczepieństwem.

Arnold Mostowicz, Żółta gwiazda i czerwony krzyż, 1988

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: gojowscy; gojowska; gojowską; gojowski; gojowskich; gojowskie; gojowskiego; gojowskiej; gojowskiemu; gojowskim; gojowskimi; niegojowscy | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • opielićOpleć czy opielić i o odmianie
  • naciec — Odmiana: o formach czasu przyszłego
  • blednąć — O poprawnej odmianie

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book