fandom

fandom

Definicja

fandom to społeczność fanów jakiegoś zjawiska kultury popularnej (np. literatury i filmów fantastycznych, gier RPG, mangi, anime), którzy aktywnie uczestniczą w dyskusjach internetowych na temat tego zjawiska, a także w spotkaniach, zlotach, konwentach, cosplayach itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wiadomo, że popkultura nie kończy się na książkach, filmach, grach, serialach, komiksach (i innych utworach, jakie tylko przyjdą Wam do głowy). Są też twórcy... i, oczywiście, odbiorcy. Jedni sięgną po coś raz czy dwa, inni okazują się wiernymi fanami, nie brak też hejterów. Specjalne miejsce jednak zajmują fandomy — grupy miłośników skupiających się wokół konkretnego tytułu.
Bez wątpienia jest to zjawisko niesamowicie pozytywne. Sama jestem fanką kilku produkcji i serii, kolekcjonuję gadżety, obwieszam się nimi, spotykam z innymi fanami na imprezach okołofantastycznych... Brakuje mi co prawda tatuaży z ulubionymi cytatami, ale za to znam na pamięć niejeden utwór z soundtracków.

kawerna.pl, 13.09.2015

To wszystko do momentu, gdy ktoś nie chce mej ukochanej marki zmienić. Dla przeciętnego zjadacza popkultury nie jest to nic wielkiego. Lubił tamtego bohatera, więc może polubi i tego. Może też nie polubić, zdarza się. Ale jak ktoś czuje się członkiem fandomu i fakt ten jest dla niego bardzo ważny, jeśli naprawdę kocha dany produkt, to w jego przypadku sytuacja wygląda całkiem inaczej. Dokonywane są zmiany w czymś dla tej osoby fundamentalnym, co lubi, ba! kocha wręcz. Wydaje pieniądze na gadżety, jeździ na konwenty, jest na bieżąco z jej ulubioną marką i nagle autorzy wbijają mu nóż w plecy? Czym sobie na to zasłużył?

bobrownia.com, 19.02.2013

W efekcie największe nasze imprezy, z Pyrkonem na czele, są imprezami wielogatunkowymi, na których przenikają się różne fandomy. I nie ma w tym absolutnie nic złego, ponieważ nikt nigdy nie zabraniał być członkiem różnych grup zainteresowań. Sam osobiście mam spore spektrum zainteresowań i jestem z tego dumny.

konwenty.info, 10.06.2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: fandom; fandomach; fandomami; fandomem; fandomie; fandomom; fandomów; fandomowi; fandomu; fandomy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book