dysortograf

dysortograf (osoba)

Wariant
  • dysortografik
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dyslektyk
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Miałam rok temu dysortografika (zaświadczenie z poradni o dysleksji) i on nie pisał dyktand, ale dostawał do domu ćwiczenia ortograficzne (żeby nie myślał, że nic nie musi robić). W wypracowaniach brałam pod uwagę komunikatywność wypowiedzi, czyli patrzyłam, czy myśli ujęte są w sensowne zdania.

21.09.07, 45minut.pl/forum

Nie zapominamy też o tym, iż dysortograficy pomijają znaki diakrytyczne, czyli w pisowni nie stosują kropek, kreseczek czy ogonków przy „ą” i „ę”. W pracach pisemnych osób z powyższymi problemami możemy odnaleźć dziwne zlepki słów, które nic nie znaczą, a przyczyną ich powstania jest popełnienie kilku błędów w jednym wyrazie.

terapia-lublin.pl, 2016

W tekście wystąpiła żona raniuszka. Można powiedzieć, że to dyktando rani uszka — mówił G. Turnau. — Ja podszedłem do tego na luzie, jestem dysortografem — poinformował uśmiechnięty Andrzej Piasek Piaseczny.

NKJP: Trybuna Śląska, 2003

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy alfabetycznie: dysortograf; dysortografa; dysortografach; dysortografami; dysortografem; dysortograficy; dysortografie; dysortografik; dysortografika; dysortografikach; dysortografikami; dysortografiki | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book