dysortografia

dysortografia

Definicja

dysortografia to zaburzenie przejawiające się popełnianiem błędów w pisowni (wszelkiego rodzaju zniekształcenia zapisu wyrazów) mimo znajomości jej zasad i mimo chęci poprawnego pisania

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dysgrafia; dysleksja; trudności w pisowni
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Naukowcy uznają, że przyczyną dysortografii są mikrouszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzenia ośrodkowych funkcji wzrokowych i słuchowych. Zaburzenie to jest diagnozowane najczęściej wówczas, kiedy dziecko wykazuje charakterystyczne trudności związane z poprawnym pisaniem, pod innymi względami rozwijając się jednak prawidłowo.
Specjaliści podkreślają, że dysortografia nie powinna być usprawiedliwieniem dla niepoprawnego pisania. Nad zaburzeniem tym można, a nawet należy systematycznie pracować, zwłaszcza że regularne ćwiczenia i praca z dzieckiem przynoszą dobre efekty.

Katarzyna Parzuchowska, rodzice.familie.pl, 2016

— Wiem, że zdarzały się takie przypadki, że dziecko przez całe gimnazjum nie miało opinii o dysfunkcji, a pojawiała się ona dopiero przed egzaminem — mówi Alicja Mielniczuk, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Opolu. — Możemy tylko podejrzewać, że powodem starania się o nią była chęć zdobycia większej liczby punktów na egzaminie. Bo przecież np. w przypadku dziecka ze stwierdzoną dysortografią nie odlicza się punktów za błędy ortograficzne — tłumaczy.

Mirela Kaczmarek, nto.pl, 14.09.2011

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zdaniem — Interpunkcja: (moim) zdaniem a przecinek
  • musli — Rodzaj: to musli czy te musli
  • Kaszub — Warianty: Kaszub czy Kaszuba?

Ciekawostki

  • KMB — KMB niepoważnie, choć z wyczuciem...
  • kura — Jak się nazywa państwo znane z hodowli kur?
  • bób — Regionalny bober

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book