dodo

dodo (ptak)

Definicja

dodo to dość duży (długość ciała około 1 m), nielatający ptak z rodziny gołębiowatych, żyjący dawniej na Mauritiusie, wytępiony w drugiej połowie XVII wieku (na wyspie nie miał naturalnych wrogów i ufał człowiekowi), mający niebieskoszare upierzenie, dużą głowę z czarnym dziobem zakończonym hakowato i na czerwono, krótkie, żółte nogi

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jakiego rodzaju jest dodo?

Pełna treść tego i 5219 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wszystko dzięki temu, że międzynarodowa ekspedycja naukowa znalazła 28 października tego roku na plantacji trzciny cukrowej na Mauritiusie 700 kości, w tym pozostałości 20 dorosłych osobników i piskląt wymarłego ptaka nielotnego. Wiek tych szczątków naukowcy oceniają na 2–3 tysiące lat. Przez ostatnie miesiące były szczegółowo badane, a dopiero potem sporządzono replikę szkieletu dodo. Pracował przy niej 20-osobowy zespół złożony m.in. z paleontologów, zoologów i ornitologów.

NKJP: Dziennik Bałtycki, 2005

Głównym endemicznym gatunkiem na Mauritiusie był ptak dodo. Mimo iż gatunek ten wyginął mniej więcej w XVII wieku, wizerunek ptaka wciąż rozsławia okolicę. Kojarzą go dorośli i dzieci. Ptak dodo to jeden z bohaterów animowanego filmu „Epoka lodowcowa” i serialu animowanego „Pingwiny z Madagaskaru”. Znalazł się również w książce „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla.

styl.pl/podroze, 2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • ani się śni — Składnia: ani mi się śni pisać + ...
  • Sz. Państwo — Poprawne użycie
  • Bruno — Kiedy tego Brunona, kiedy tego Bruna, kiedy tego Bruno, czyli jeszcze o odmianie imienia Bruno

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book