bondowski

1. bondowski (np. seria)

Definicja

bondowskie jest to, co dotyczy filmów z Jamesem Bondem lub uważane jest za charakterystyczne dla nich

Wariant
  • Bondowski
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jestem największym fanem agenta 007 i większość filmów o nim znam na pamięć, ale nawet ja muszę przyznać, że o ile Moonraker dał nam najlepszego bondowskiego złoczyńcę — czyli Michaela Lonsdale’a — to fabuła tego filmu była tak głupia, że po jego obejrzeniu miało się ochotę cofnąć czas i go nie oglądać.
Współczesne filmy o Bondzie tak naprawdę nie są już filmami bondowskimi. Na początku istnienia serii serwowano nam długie sekwencje wprowadzające — na przykład karnawał w Rio albo pogrzeb w Nowym Orleanie. (...)
Dziś jednak do Hongkongu możemy pojechać już za trzysta funtów. Karnawał w Rio obejrzymy za pośrednictwem kamer internetowych. Kiedy tylko najdzie nas ochota, możemy szusować na nartach, nurkować z akwalungiem i robić wszelkie inne bondowskie rzeczy. Za sprawą Ryanaira oraz internetu Bond utracił swój powab.

Jeremy Clarkson, Moje lata w Top Gear, przekład Michał Strąkow, 2012

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: bondowscy; bondowska; bondowską; bondowski; bondowskich; bondowskie; bondowskiego; bondowskiej; bondowskiemu; bondowskim; bondowskimi formy zaprzeczone: niebondowscy; niebondowska; niebondowską; niebondowski; niebondowskich; niebondowskie; niebondowskiego; niebondowskiej; niebondowskiemu; niebondowskim; niebondowskimi

 1.1. po bondowsku

Gramatyka

frazem przysłówkowy

formy: po bondowsku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • zombie — Skąd faktycznie brali się zombie
  • owca — Kto zjada owce?
  • RBC — Pochodzenie słowa RBC

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book