autoagresja

autoagresja

Definicja

autoagresja to w psychologii: działanie lub szereg działań powodujących psychiczną lub fizyczną szkodę samej osoby działającej, mogą to być zarówno zachowania powszechnie uznawane za normalne (np. ćwiczenie ponad swoje możliwości, operacje kosmetyczne, sport w skrajnych formach), które powodują jednak pewne deformacje ciała i mogą być przejawem zaburzeń psychicznych, jak i działania uważane za patologiczne (samookaleczenia)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • autodestrukcja; sadomasochizm; samobójstwo; samookaleczenie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nie przypadkiem osoby dotknięte autoagresją porównują ją z nałogiem. Przypuszcza się, że takie zachowania wciągają, bo organizm wydziela wtedy większą ilość endorfin, co wywołuje przyjemny, euforyczny stan. Udowodniono, że większa ich ilość we krwi, podobnie jak morfina, zmniejsza albo całkiem eliminuje ból. To paradoks — kaleczyć się, by nie czuć bólu! Szukając psychicznych przyczyn, dla których ludzie się okaleczają, trudno o uogólnienia.

NKJP: Polityka, nr 2534, 2005

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: autoagresja; autoagresją; autoagresjach; autoagresjami; autoagresje; autoagresję; autoagresji; autoagresjo; autoagresjom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book