globalizacyjny

globalizacyjny

Definicja

globalizacyjny to taki, który związany jest z globalizacją

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W dyskusjach na temat współczesnych zewnętrznych wyzwań, przed którymi stoi Polska, wymieniane są: integracja europejska, konieczne przemiany w krajach, które po 45 latach zniewolenia sowieckiego odzyskały niepodległość, procesy globalizacyjne, zmiany w kulturze i obyczajowości napływające z Zachodu, niosące m.in. zobojętnienie wobec norm etycznych i tradycyjnych, wartości cennych społecznie, przynoszące w rezultacie bezideowość.

NKJP: Wychowawca, nr 124, 2003

Na szczęście rewolucja technologiczna i globalizacyjna powoduje, że zmienia się nie tylko sposób, w jaki uczestniczymy w kulturze jako konsumenci. Zmieniają się relacje między twórcami i producentami.

NKJP: Polityka, 2007

Z tego zarysowania głównych punktów programu alterglobalizmu wyłania się określona wizja społeczeństwa doby globalizacyjnej. Ma być to społeczeństwo korzystające z globalizacji, ale i też potrafiące owe procesy sobie podporządkować.

Leszek Gawor, Antyglobalizm, alterglobalizm i filozofia zrównoważonego rozwoju jako globalizacyjne alternatywy Problemy Ekorozwoju, nr 1, 2006, s. 43

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: globalizacyjna; globalizacyjną; globalizacyjne; globalizacyjnego; globalizacyjnej; globalizacyjnemu; globalizacyjni; globalizacyjny; globalizacyjnych; globalizacyjnym; globalizacyjnymi; nieglobalizacyjna | pokaż wszystkie formy

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • deszcz — Odmiana: deszczów czy deszczy?
  • Ferneyhough — Wymowa w odmianie
  • rolaPełnić rolę i spełniać rolę

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła