globalizacyjny

globalizacyjny

Definicja

globalizacyjny to taki, który związany jest z globalizacją

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W dyskusjach na temat współczesnych zewnętrznych wyzwań, przed którymi stoi Polska, wymieniane są: integracja europejska, konieczne przemiany w krajach, które po 45 latach zniewolenia sowieckiego odzyskały niepodległość, procesy globalizacyjne, zmiany w kulturze i obyczajowości napływające z Zachodu, niosące m.in. zobojętnienie wobec norm etycznych i tradycyjnych, wartości cennych społecznie, przynoszące w rezultacie bezideowość.

NKJP: Wychowawca, nr 124, 2003

Na szczęście rewolucja technologiczna i globalizacyjna powoduje, że zmienia się nie tylko sposób, w jaki uczestniczymy w kulturze jako konsumenci. Zmieniają się relacje między twórcami i producentami.

NKJP: Polityka, 2007

Z tego zarysowania głównych punktów programu alterglobalizmu wyłania się określona wizja społeczeństwa doby globalizacyjnej. Ma być to społeczeństwo korzystające z globalizacji, ale i też potrafiące owe procesy sobie podporządkować.

Leszek Gawor, Antyglobalizm, alterglobalizm i filozofia zrównoważonego rozwoju jako globalizacyjne alternatywy Problemy Ekorozwoju, nr 1, 2006, s. 43

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: globalizacyjna; globalizacyjną; globalizacyjne; globalizacyjnego; globalizacyjnej; globalizacyjnemu; globalizacyjni; globalizacyjny; globalizacyjnych; globalizacyjnym; globalizacyjnymi formy zaprzeczone: nieglobalizacyjna; nieglobalizacyjną; nieglobalizacyjne; nieglobalizacyjnego; nieglobalizacyjnej; nieglobalizacyjnemu; nieglobalizacyjni; nieglobalizacyjny; nieglobalizacyjnych; nieglobalizacyjnym; nieglobalizacyjnymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • h — Ile jest w języku polskim wyrazów z samym „h”?
  • zemsta — Zemsta jest rozkoszą bogów?
  • CR — Pochodzenie słowa CR

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book