hasło dnia (dziś w pełnym dostępie) abaja

abaja

Definicja

abaja to wierzchnie okrycie noszone w krajach muzułmańskich, w formie długiego, luźnego, rozszerzającego się na dole płaszcza bez rękawów; białe lub pasiaste abaje są charakterystycznym elementem ubioru Beduinów, a czarne abaje — kobiet muzułmańskich (np. w Arabii Saudyjskiej)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Czy abaja się odmienia? Sądzimy, że tak. Już tak. Wprzęgliśmy to słowo we fleksyjny model polszczyzny, nadając mu rodzaj żeński i żeńską odmianę (zgodnie z zakończeniem -a). W niektórych tekstach można jeszcze trafić na zdania w rodzaju „najsłynniejsze abaja są wyrabiane w Arabii Saudyjskiej” (czyli z nieodmiennością), ale sami zalecamy odmianę.
A co z wariantem aba? Podają go niektóre encyklopedie czy słowniki specjalistyczne jako wariant na drugim miejscu (np. „Mały słowník kultury świata arabskiego” Józefa Bielawskiego z 1971 roku). Wydaje się jednak, że to słowo raczej krzyżówkowe. Wygodne dla autorów krzyżówek, ale faktycznie nieużywane.
Aba widnieje m.in. w „Wielkim leksykonie szaradzisty” Włodzimierza Masłowskiego (1995) czy „Podręcznym leksykonie szaradzisty” Henryka Marona (1999), ale tu z zaskakującą definicją ‘rodzaj wielkiej chusty noszonej w krajach bałkańskich’.
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • burka; okrycie; płaszcz; sukmana
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Bogatym muzułmankom nie wystarcza już noszenie w domowym zaciszu pięknych i bogatych strojów kroju europejskich sław. Chcą czuć się dobrze i modnie także poza domem. Komfort psychiczny w takim zakresie miałyby zapewnić abaje sygnowane nazwiskami sławnych projektantów.

Nie tylko Śródziemnomorze. Problemy polityczne i społeczne świata islamu, red. Marta Woźniak, 2012, s. 84

Z punktu widzenia Europejki noszenie abai jest dość uciążliwe. — W Arabii Saudyjskiej jest niezwykle gorąco. Średnia temperatura latem przekracza 40 stopni Celsjusza. Tymczasem abaja, ze swojej natury, nie może być przewiewna. Musi być nieprzejrzysta, bardzo, ale to bardzo długa i zgrzebna — tłumaczyła w audycji „Reszta świata” Maja Eldaly.

polskieradio.pl, 14.02.2014

W Arabii Saudyjskiej nie ma w ogóle dyskusji, czy abaja to przymus, nakaz, ograniczenie. Nawet najbardziej liberalne feministki, postulujące daleko idące reformy praw kobiet, walczące o równouprawnienie, noszą abaje i nie ma mają zamiaru się ich wyrzec. Każda dorastająca dziewczynka chce być jak mama. Chce się malować, nosić szpilki i kupić sobie pierwszą abaję. Abaja to tradycja, abaja to Arabia Saudyjska, symbol ukrytej kobiecości, skromności, rodziny i wierności.
To tylko my, na Zachodzie, dajemy sobie wmówić, że jest inaczej.

Tomek Michniewicz, Swoją drogą, 2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

M. ta abaja te abaje
D. nie widzę tej abai tych abai
C. przyglądam się tej abai tym abajom
B. lubię tę abaję te abaje
Ms. mówię o tej abai o tych abajach
N. interesuję się tą abają tymi abajami
W. ty abajo wy abaje
To tylko próbka tego, do czego dostęp mają
użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę