abaja

abaja

Definicja

abaja to wierzchnie okrycie noszone w krajach muzułmańskich, w formie długiego, luźnego, rozszerzającego się na dole płaszcza bez rękawów; białe lub pasiaste abaje są charakterystycznym elementem ubioru Beduinów, a czarne abaje — kobiet muzułmańskich (np. w Arabii Saudyjskiej)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • burka; okrycie; płaszcz; sukmana
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Bogatym muzułmankom nie wystarcza już noszenie w domowym zaciszu pięknych i bogatych strojów kroju europejskich sław. Chcą czuć się dobrze i modnie także poza domem. Komfort psychiczny w takim zakresie miałyby zapewnić abaje sygnowane nazwiskami sławnych projektantów.

Nie tylko Śródziemnomorze. Problemy polityczne i społeczne świata islamu, red. Marta Woźniak, 2012, s. 84

Z punktu widzenia Europejki noszenie abai jest dość uciążliwe. — W Arabii Saudyjskiej jest niezwykle gorąco. Średnia temperatura latem przekracza 40 stopni Celsjusza. Tymczasem abaja, ze swojej natury, nie może być przewiewna. Musi być nieprzejrzysta, bardzo, ale to bardzo długa i zgrzebna — tłumaczyła w audycji „Reszta świata” Maja Eldaly.

polskieradio.pl, 14.02.2014

W Arabii Saudyjskiej nie ma w ogóle dyskusji, czy abaja to przymus, nakaz, ograniczenie. Nawet najbardziej liberalne feministki, postulujące daleko idące reformy praw kobiet, walczące o równouprawnienie, noszą abaje i nie ma mają zamiaru się ich wyrzec. Każda dorastająca dziewczynka chce być jak mama. Chce się malować, nosić szpilki i kupić sobie pierwszą abaję. Abaja to tradycja, abaja to Arabia Saudyjska, symbol ukrytej kobiecości, skromności, rodziny i wierności.
To tylko my, na Zachodzie, dajemy sobie wmówić, że jest inaczej.

Tomek Michniewicz, Swoją drogą, 2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: abai; abaja; abają; abajach; abajami; abaje; abaję; abajo; abajom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book