Szerpa

Szerpa (osoba)

Definicja

Szerpowie to tybetański lud zamieszkujący Himalaje (wschodnie tereny Nepalu), liczący około 150 tysięcy osób, w większości wyznawców buddyzmu, przewodnicy w wyprawach wysokogórskich

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Dosyć tego tragarzenia W polskich tekstach nazwa Szerpa bywa pisana małą literą, co ma oznaczać wyraz pospolity o znaczeniu ‘tragarz wysokogórski’, np.

Wcześniej jednak spotkałem Polaka, który kilka dni temu razem ze swoim szerpą dotarł do obozu na 6500 m. (festiwalbiegowy.pl, 21.01.2021)

Także niektóre słowniki rejestrują takie hasło pisane małą literą. W Dobrym słowniku nie umieszczamy osobnego hasła szerpa, bo uznajemy, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4005 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Może to zbyt daleko idące domysły, ale kiedy oni w październiku, czy nawet wcześniej, zapowiadali wyprawę na K2 zimą, wyglądało to na imprezę komercyjną, organizowaną przez Sherpa Truck Service, na którą zapraszali śmiałków. Miało być jak zawsze: są alpiniści, a Szerpowie będą im pomagać w wejściu na szczyt. Tymczasem, jak zaczęli pracę i zobaczyli, że są trzy razy szybsi niż wspinacze, którzy przyjechali zdobywać górę, to być może zrodził się u nich pomysł samodzielnego wejścia.

rp.pl, 17.01.2021

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book