Pjongjang

Pjongjang (miasto)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Phenian czy Pjongjang? Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez lata podawała w swoich publikacjach nazwę Phenian. Jeszcze w 2003 roku czytaliśmy:

stol. Phenian [wym. Pheńjan], D. Phenianu, Mc. Phenianie — trl. (= transliteracja) P’yŏngyang (Nazwy państw świata, ich stolic i mieszkańców, 2003)

Zmiana nastąpiła w

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4958 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Po zwolnieniu kilku rzekomych „elementów wywrotowych” Dzong Il przyjął wszystkich pozostałych filmowców do partii — w owym czasie oznaczało to bardzo wysoką pozycję społeczną i zaszczyt zarezerwowany dla elity. (...) Gdy umierał jakiś pracownik studia, Dzong Il pilnował, żeby za pogrzeb płaciła partia i by zadbano o członków rodziny zmarłego; najwybitniejsi aktorzy, reżyserzy oraz scenarzyści mieli obowiązek uczestniczenia w uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu zarezerwowanym dla męczenników walki za ojczyznę, na wzgórzu nad Pjongjangiem. „Towarzysz Kim Dzong Il kocha artystów filmowych i dba o nich” — mówi o nim folder wytwórni. „Kiedy otrzymuje coś dobrego, dzieli się tym z filmowcami. Unieśmiertelnia ich zarówno za życia, jak i po śmierci”.

Paul Fischer, Kim Dzong Il. Przemysł propagandy, 2015

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book