Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Definicja

Państwo Islamskie to organizacja militarno-terrorystyczna założona w 2006 roku, działająca na terenach północno-zachodniego Iraku i wschodniej Syrii, tworząca quasi-państwo (ogłoszone samozwańczo w 2014 roku), głosząca ideę światowego kalifatu (cała ludzkość będzie żyć pod panowaniem muzułmanów, a ich świętym obowiązkiem jest do tego doprowadzić, również na drodze wojny)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Trzeba odciąć terrorystów od pieniędzy — nawołują Amerykanie, którzy zaprzestali dokonywania transferów poprzez iracki system bankowy. To właśnie przez tamte konta przepływają miliony dolarów finansujące działalność terrorystyczną Państwa Islamskiego. Nie jest to jedyne źródło dochodów ISIS.

money.pl, 18.11.2015

W połowie grudnia Arabia Saudyjska ogłosiła powstanie islamskiej koalicji antyterrorystycznej, której członkowie będą wspierać się w walce z Państwem Islamskim. W stosownym oświadczeniu powołano się na „obowiązek ochrony narodu islamskiego przed złem wyrządzanym przez wszystkie — bez względu na ich orientacje i nazwy — ugrupowania i organizacje terrorystyczne, które szerzą na ziemi śmierć i zepsucie mając za cel terroryzowanie niewinnych”.

polskieradio.pl, 01.01.2016

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • płk — Pułkownik skrócony w odmianie
  • zaspokajać — Warianty: zaspokajać czy zaspakajać
  • który — Szyk: który a przyimki i wyrażenia przyimkowe

Ciekawostki

  • półpauza — Półpauza na blogu
  • smaczliwkaSmaczliwka w XIX-wiecznym opisie
  • Ursus — Ursus, a właściwie Czechowice

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book