Malgasz

Malgasz

Definicja

Malgasze to rdzenna ludność Madagaskaru złożona z kilkunastu grup etnicznych, licząca około 20 milionów osób, posługująca się językiem malgaskim i jego dialektami, wyznająca przede wszystkim chrześcijaństwo przemieszane z dawnymi wierzeniami

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Odmiana: w liczbie pojedycznej Malgasz, a w liczbie mnogiej? Trudno za niepoprawną uznać formę

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4623 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wioska jak z obrazka, przemiłe towarzystwo oczarowuje po jeździe przez bezludne tereny. Po spacerach, po kolacji z rodziną szefa wioski idziemy na bal. Przechodzi wszelkie nasze oczekiwania. Kilku Malgaszy chodzi po wioskach z obnośną dyskoteką, taszczą na drągach kolumny, magnetofon i generator. Czarny lud i biały lud tańczy do późna wokół pala wbitego na skraju wioski. Wielki tuman kurzu. Imprezę uświetnia bambusówka sprawnie donoszona przez syna szefa wioski.

Arek Ziemba, wloczykij.com, 2016

To osobny kontynent, a nie część Afryki. I ten pogląd manifestowany jest wszędzie. Po pierwsze, Malgasze nie mają wiele wspólnego z gorącym temperamentem i bezpośredniością Afrykańczyków. Tutaj ludzie są nieśmiali, powolniejsi jacyś, tacy trochę przygaszeni i sprawiający wrażenie żyjących w innym świecie. Po drugie, styl ubierania się także odbiega od typowo afrykańskiego. Jaskrawych szat tutaj nie uświadczysz. Ludzie są eleganccy, a ich ubrania dopasowane kolorystycznie i bardziej stonowane. Najważniejsze jest nakrycie głowy. Kapelusz. Kolorowy, z kwiatkiem, okrągłym rondem, zawadiacko zakrzywiony czy też ubrany tył na przód. To prawie najważniejszy element stroju Malgasza. I nie chodzi tu tylko o kobiety. Każdy dbający o wygląd mężczyzna bez tego efektownego nakrycia głowy nie pokaże się w centrum choćby najmniejszego miasteczka! Zaskakująca jest też sama oryginalna uroda Malgaszy, którzy, mimo że mówią tym samym językiem, stanowią niesamowitą mieszankę etniczną ludów przybyłych z Azji Południowo-Wschodniej, Murzynów i Arabów.

Justyna Rybak, mojeopinie.pl, 12.02.2011

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • owies — Co to za forma owsu? Czyli jak się (nie) odmienia owies
  • odnośnie do — O poprawności odnośnie i odnośnie do
  • szeptać — Odmiana: czas teraźniejszy i rozkaźnik

Ciekawostki

  • ryś — Jak się nazywa ulubiony kwiat rysia?
  • MCV — Pochodzenie słowa MCV
  • lwia część — Dlaczego lwia część?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book