Kreteńczyk

Kreteńczyk (osoba)

Definicja

Kreteńczyk to mieszkaniec Krety

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Życie na Krecie toczy się o wiele wolniej niż na przykład w Atenach — mieszkańcy wyspy mają znacznie więcej czasu, który tam najwyraźniej zatrzymuje się wedle widzimisię Kreteńczyków. Turystę z Polski, który dnie spędza zazwyczaj w biegu (do pracy, z pracy i we wszystkie możliwe kierunki) zaskakuje ten spokój i owa rozciągliwość dnia i nocy. Dla Kreteńczyka, niczym dla rodowitego Hiszpana, „jutro” oznaczać może „za tydzień” lub nawet „nie wiem kiedy”. Z takim samym stoickim spokojem odnoszą się oni zarówno do własnych spraw, jak i do spraw turystów – co może się wydawać nieco szokujące. Ma też jednak swój niepowtarzalny urok.

lente-magazyn.com, dostęp 29.04.2022

Aby trzymać najwyższych urzędników w zawisłości od praw, Kreteńczycy używali bardzo osobliwego sposobu: mianowicie powstania. Część obywateli powstawała, wypędzała urzędników i zmuszała ich, aby wrócili do życia prywatnego. Uważano, iż to jest zgodne z prawem. Zdawałoby się, iż podobna instytucja, która stwarzała bunt, aby zapobiec nadużyciom prawa, musiałaby obalić każdą republikę; nie obaliła kreteńskiej. Oto dlaczego:
Kiedy starożytni chcieli przytoczyć naród, który żywi największą miłość dla ojczyzny, wymieniali Kreteńczyków: „Ojczyzna (powiada Platon), miano tak drogie Kreteńczykom”. Nazywali ją imieniem, które wyraża miłość matki dla dziecka. Owóż, miłość ojczyzny naprawia wszystko.

Monteskiusz, O duchu praw, tłumaczenie Tadeusz Boy-Żeleński, 1927 (1748), wolnelektury.pl

Ciekawostki
Kreteński paradoks W kwietniu 2022 roku pytanie o paradoks Epimenidesa padło w popularnym teleturnieju Milionerzy:
Zgodnie ze znanym starożytnym paradoksem Kreteńczycy:
a) nie mieszkają na Krecie
b) zawsze kłamią
c) mają nosy jak krety
d) nie przestają paplać
Tenże starożytny
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: Kreteńczycy; Kreteńczyk; Kreteńczyka; Kreteńczykach; Kreteńczykami; Kreteńczyki; Kreteńczykiem; Kreteńczykom; Kreteńczyków; Kreteńczykowi; Kreteńczyku

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kura — Jak się nazywa państwo znane z hodowli kur?
  • bździna — Niezwykła definicja
  • kłuć — Czy odmiana nas kole? O dawnej odmianie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book