Majorka

Majorka (wyspa)
Definicja

Majorka to hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym, największa wyspa Balearów, na północy górzysta, w centrum urodzajna nizina, na południu wyżyna; bardzo popularna turystycznie (m.in. wspaniałe plaże, lazurowe morze, podwodne jaskinie)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Kto mieszka na Majorce? W uzusie spotkać można trzy nazwy mieszkańców:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 2616 pozostałych informacji poprawnościowych.

zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W podłych hotelach Magalufu czy Arenalu brytyjskie i niemieckie debile urządzają zawody skoków z balkonów do basenów (kilka trupów na sezon) i konkursy wymiotowania na odległość wypitą z 10 litrowego wiadra sangrią (podobna do oryginału jedynie z nazwy). (...) Grube rodziny z grubymi dziećmi jedzą wysoko przetworzony junk food i wylegują się na plastikowej trawie wokół hotelowego basenu, przymusowa dyskoteka trwa 24 h, a na plaży toczy się bitwa o grajdoł. Za taką Majorkę mi wstyd. Dlatego nigdy nie bywam tu latem, gdy robactwo ściąga do tego lepkiego fermentu tandety i zdziczenia. I nikomu nie polecam Majorki w tzw. sezonie!
Moja Majorka to wyspa zimowa, pusta i spokojna. To wędrówki po górach Tramuntany, to zielone łąki, na których pasą się owce, to kilometry kamiennych murków, to zakupy na targowiskach w małych miasteczkach, to świeża lubina upieczona w soli. To kawa w Palmie, mistyczna msza w katedrze, samotne spacery po plaży i refleksyjna rundka golfa.

ewawojciechowska.pl, 10.04.2015

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?

Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.

sprawdż pełną ofertę

Często sprawdzane

  • aleja — Poprawny zapis: aleja i avenue
  • lunchLunch czy lancz
  • krawat — Odmiana: krawata czy krawatu?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła